Foto14 Aug 2018

Të përndjekur dhe të ndëshkuar, shitësit ambulantë të Tiranës (Fotoreportazh)

Një investigim i publikuar nga BIRN zbuloi se Policia Bashkiake e Tiranës ka gjobitur gjatë vitit 2017 dhe për 6-mujorin e parë të 2018-ës, rreth 21 mijë nga shitësit ambulantë. 

Autor: Ivana Dervishi, Loreta Cuka BIRN Tiranë
Printo

Lufta për mbijetesë e mijëra qytetarëve të Tiranës dhe fshatrave përreth, të cilët e sigurojnë jetesën përmes shitjes së produkteve të tyre ushqimore me pakicë në rrugët e kryeqytetit është kthyer në një lojë si e maces me miun nga Policia Bashkiake e Tiranës.

Rreth 21 mijë shitës ambulantë janë gjobitur me gjoba nga 500 deri në 5000 lekë në një vit e gjysmë, ndërsa ambulantët e prekur tregojnë për keqtrajtim, dëme monetare dhe sekuestrim kontravers të mallit, duke i lënë ata pa mjete të tjera për të siguruar jetesën.

Edhe vetë një ish-shitës fiqsh, kryebashkiaku socialist i Tiranës Erion Veliaj që vuri prejardhjen nga shtresa punëtore si moto të fushatës elektorale në zgjedhjet vendore 2015, në tre vite të mandatit të tij ka marrë një sërë masash të rrepta “për lirimin e hapësirave publike”, të cilat shumëkush i ka parë si të tepruara dhe që po i rëndojnë në kurriz më të varfërve.

Këto janë një seri imazhesh të fotografuara përgjatë tre viteve të fundit të shitësve ambulantë të Tiranës, të cilët sistematikisht po përjetojnë mësymje të Policisë Bashkiake, ndërsa dalin në rrugët e kryeqytetit për të siguruar një sasi modeste për jetesën ditore. Identiteti i personave në foto është fshehur për shkak të frikësimit të shitësve ambulantë për masa ndëshkuese ndaj tyre nga Policia Bashkiake.

Klikoni këtu për të lexuar investigimin e gazetares Lindita Çela.

Një grup shitësesh ambulante tregtojnë pranë Sheshit Avni Rustemi në zonën e Pazarit të Ri. nëntor 2017. Foto: Ivana Dervishi/BIRN

Dy shitës kokoshkash në Parkun Rinia të rrethuar nga Policia Bashkiake e Tiranës. shkurt 2017. Foto: Loreta Cuka/BIRN

Një grua shet në rrugë luleshtrydhe pranë sheshit Shqiponja në hyrje të Tiranës. shkurt 2018. Foto: Loreta Cuka/BIRN

Një çift bashkëshortësh shesin me një karrocë në mitingun përmbyllës së fushatës zgjedhore të Partisë Demokratike. qershor 2017.

Dy shitëse perimesh në rrugë përballen me një efektiv të Policisë Bashkiake të Tiranës. janar 2017. Foto: Ivana Dervishi/BIRN

Një i moshuar shet sallatë dhe majdanoz në një pemë pranë lagjes Ali Demi në Tiranë. prill 2018. Foto: Ivana Dervishi/BIRN

Një djalë shet trëndafila për shoferët e makinave pranë Parkut Rinia. shtator 2016. Foto: Ivana Dervishi/BIRN

Një shitës ambulant në bulevardin Dëshmorët e Kombit gjatë një proteste të opozitës në Tiranë. maj 2017. Foto: Ivana Dervishi/BIRN

Një burrë shet çakmakë dhe cigare në një trotuar të zonës së Astirit në Tiranë. korrik 2017. Foto: Ivana Dervishi/BIRN