Blog

Blog 11 Dec 2020

Krahasimet me heroizma historike e bëjnë dhunën edhe më të pakuptimtë

Ministri i Brendshëm i dorëhequr, Sandër Lleshaj e krahasoi veten me Patër Anton Harapin. Por të rinjtë që protestuan me gurë ndaj policisë gjatë këtyre ditëve, si dhe policët që barbarisht rrahën njerëz dhe hodhën gaz lotsjellës, ka gjasa që kanë nevojë të mësojnë se kush ishte Anton Harapi dhe pse, krahasimi heroik që Lleshaj i bëri vetes, është në thelb banal dhe aspak ndihmues për kohën në të cilën jetojmë.

Blog 9 Dec 2020

Degradimi gradual por i dukshëm i policisë drejt dhunës

Vrasja 25 vjeçarit Klodjan Rasha nga një oficer policie që tashmë është arrestuar, nuk është arsye për të konsideruar fajtore të gjithë policinë. Por disa ngjarje përgjatë dy viteve të fundit mund të konsiderohen sinjale që i paraprinë një ngjarjeje të tillë, sinjale të cilat duhet të luftohen sa nuk është vonë.

Blog 5 Dec 2020

Shkëndijat e vullnetarizmit që pasuan tërmetin u shuan me kalimin e kohës

Përtej hipokrizisë së pranishme gjatë periudhës së komunizmit, vullnetarizmi shqiptar nuk arriti ta kalojë me sukses pragun e viteve 1990, qoftë edhe si një frymë e pranishme gjerësisht në vendet e Evropës perëndimore.

Blog 5 Nov 2020

Eksodi i të rinjve: Cila është fatura që duhet të paguajmë?

Më shumë sesa mungesa e punës, është mungesa e shpresës që i shtyn shumicën e të rinjve shqiptarë drejt emigrimit –por largimi vetëm në një drejtim ka për t’i kushtuar shtrenjtë vendit.

Opinion 5 Nov 2020

A janë zgjedhjet në SHBA si zgjedhjet shqiptare?

Rezultati i ngushtë në zgjedhjet amerikane për president dhe vonesat e debatet në numërim kanë shtyrë shumë shqiptarë të krahasojnë ato me ato shqiptare. Këto janë arsyet se pse argumenti është shumë i pavend.

Blog 4 Nov 2020

Katër zgjedhjet më të kontestuara amerikane

Agjencia e lajmeve Reuters rikujton se në historinë e Shteteve të Bashkuara, ka pasur katër palë zgjedhje presidenciale veçanërisht të kontestuara.

Blog 3 Nov 2020

Live Blog: Zgjedhjet presidenciale në SHBA

Amerikanët i drejtohen kutive të votimit të martën për të zgjedhur presidentin e SHBA-së. Ndiqni nëpërmjet blogut të përditësuar të Reporter.al lajmet e fundit për garën elektorale midis Donald Trump dhe Joe Biden.

Blog 15 Oct 2020

Borxhi dhe investimet 2006-2019 (infografik)

Kryeministri Edi Rama publikoi të mërkurën më 14 tetor një grafik që sipas tij, paraqet fondin mesatar të investimeve 2006-2013 dhe 2014-2021 si dhe deficitin buxhetor përgjatë këtyre dy periudhave. Të dhënat e Ministrisë së Financave paraqesin një situatë krejt tjetër.

Interviste 1 Sep 2020

Një fillim i ri për Malin e zi

Pavarësisht ndjenjave të përziera mes euforisë dhe mosbesimit pas zgjedhjeve, është e rëndësishme të mos harrojmë faktin se DPS pritet të pranojë ende rezultatet e zgjedhjeve dhe që nuk duhet përjashtuar mundësia e ndërrimit të kahjes politike që është traditë në Malin e Zi. Në këtë lojë të komplikuar zgjedhore, shpejtësia (festimi i fitores) nuk është virtyt.

Interviste 31 Aug 2020

Pse listat e hapura 100% dhe kuotat gjinore 30% janë tërësisht të mundshme

Ajo që nisi si një lëvizje taktike dhe jo shumë e sinqertë e njërës palë politike, ka potencialin të kthehet në një ndryshim real në sistemin zgjedhor shqiptar. Por janë dy alibi të dhëna deri tani që të bezdisin: E para që sugjeron se listat e hapura favorizojnë gangsterët dhe oligarkët, dhe tjetra, që listat nuk mund të hapen tërësisht për shkak se na mbetet parlamenti pa gra. Të dyja këto nuk kanë pse të qendrojnë.

Më shumë