Përgjaket fushata në Elbasan, vritet politikani lokal Pjerin Xhuvani

Pjerin Xhuvani, një politikan lokal i afruar së fundmi me Partinë Socialiste mbeti i vrarë dhe katër persona u plagosën, në një përplasje të armatosur që dyshohet se lidhet me fushatën e tensionuar zgjedhore. Policia arreston një ish-punonjës të Forcave Speciale si autor të dyshuar të vrasjes.   

Gjyqtari Ilir Përdeda pyetet në KPK për lirimin e një zyrtari të arrestuar për trafik droge

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit nuk evidentoi probleme për pasurinë dhe pastërtinë e figurës për gjyqtarin e Lezhës, Ilir Përdeda. Gjatë seancës dëgjimore, Përdeda u pyet lidhur me lehtësimin e masës së sigurisë të vendosur më parë ndaj një zyrtari të akuzuar për trafik narkotikësh.

Organizatat e të drejtave të njeriut kritikojnë SPAK për urdhrin e sekuestros ndaj Lapsi.al

Pesëmbëdhjetë organizata të mbrojtjes së të drejtave të njeriut kritikuan ashpër vendimin e SPAK për të sekuestruar pajisjet elektronike të publikimit online Lapsi.al duke e konsideruar atë një vendim që frikëson çdo person që është në gjendje të denoncojë te një gazetar abuzime të mundshme me pushtetin.

KPK shkarkon nga detyra gjyqtaren Gentiana Xhelili

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konstatoi se gjyqtarja e Gjykatës Administrative Vlorë, Gentiana Xhelili kishte mungesë burimesh për krijimin e pasurisë.

Policia e Lezhës akuzohet se gjobiti kandidatin e pavarur në mënyrë selektive

Policia e Lezhës gjobiti për shkelje të rregullave kundër COVID-19 kandidatin e Vetëvendosjes në Lezhë Iljaz Shehu, i cili e cilësoi gjobën vijim të presioneve pas arrestimit të disa aktivistëve. Drejtori i Policisë argumentoi se protesta ishte e paligjshme.

“Mish për top për palën tjetër”: SPAK thotë se do të verifikojë audiopërgjimin e Lames

Drejtori i Përgjithshëm i Kadastrës, Artan Lame dëgjohet në një audiopërgjim të sugjerojë se pronarëve të 100 mijë shtëpive informale u duhej mbajtur i fshehtë fakti se objektet e tyre ishte të palegalizueshme, pasi kalonin me palën tjetër. Lame pranon bisedën, por pretendon se është bërë në vitin 2017.

Prokuroria e Kukësit shpall në kërkim ndërkombëtar Fjolla Morinën

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë në Kukës ka bërë kërkesë për shpalljen në kërkim ndërkombëtar për këngëtaren nga Kosova Fjolla Morina, e cila është dënuar me 6 vjet burg nga Gjykata e Shkallës së Parë.

Prokuroria e Beratit përcjell në SPAK kallëzimin për fugonin me ushqime të kapur nga opozita

Kallëzimi i Partisë Demokratike në Berat për një fugon që sipas tyre do ndante ushqime në këmbim të votës iu përcoll SPAK nga prokuroria lokale. Ndërkohë dy punonjësit e akuzuar pretenduan se po bënin transferim nga një magazinë në një tjetër.

Plagosja në zyrën e PD në Kavajë alarmon Shqipërinë në prag të zgjedhjeve

Plagosja e një burri në zyrën e Partisë Demokratike në Kavajë të hënën në mbrëmje shkaktoi akuza politike përpara zgjedhjeve parlamentare që do të mbahen në fundjavë.

Gjyqtarja Besjana Garxenaj përballet me pikëpyetje për pasurinë dhe figurën

Besjana Garxenaj kishte kërkuar të përjashtohej nga procesi i rivlerësimit dhe pas rrëzimit të kërkesës, u ballafaqua në seancë me mungesë burimesh dhe një raport negativ të DSIK- të cilat ajo i kundërshtoi si të pasakta.