Ilustrim grafik nga BIRN
Investigim

Ju flet Londra: Shqiptarët numërojnë kostot e jetës ilegale në Mbretërinë e Bashkuar

BIRN tregon rrugët e ndjekura dhe çmimet e paguara nga shqiptarët që janë në kërkim të një jetë më të mirë në Mbretërinë e Bashkuar, por që, në shumë raste, rrezikojnë të kalojnë vite të tëra si emigrantë të paligjshëm ose të shfrytëzohen.

video>>

Në Fokus

Lajm 29 Oct 2020

Mbyllen universitetet, paralajmërohet mbyllja e ish-Bllokut në Tiranë

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se përkeqësimi i situatës së pandemisë së koronavirusit të ri detyron urdhërimin e mbylljes së konvikteve dhe universiteteve ndërsa paralajmëroi mbylljen e lokaleve dhe restoranteve te ish-blloku në Tiranë në orët e vona të natës për shkak të rrezikut.

Analize 28 Oct 2020

Kolegji rrëzoi një ‘akuzë’, por la në fuqi shkarkimin e Hysni Demirajt

Kolegji rrëzoi si të pakuptimta dhe pa prova disa nga gjetjet e Komisionit për ish-gjyqtarin e Apelit të Tiranës, Hysni Demiraj, por la në fuqi vendimin e shkarkimit pasi konfirmoi konfliktin e  interesit, mosjustifikimin e pasurisë dhe “defekt të rëndësishëm në ushtrimin e veprimtarisë gjyqësore”.

Lajm 28 Oct 2020

Turku Selami Simsek apelon në gjykatë vendimin për refuzimin e azilit

Avokati mbrojtës i shtetasit Selami Simsek njoftoi se kishte kërkuar Gjykatës Administrative të pezullonte veprimet për deportimin e turkut të dyshuar si gylenist dhe të përmbyste vendimin e Komisioni Kombëtar për Azilin e Refugjatët, që i refuzoi azilin.  

Reportazh 27 Oct 2020

Mbyllja e rrethrrotullimit ‘Shqiponja’ nuk rëndon vetëm trafikun

Banorët dhe bizneset e pakëta të mbetura në pranë sheshit “Shqiponja” ankohen se punimet për ndërtimin e mbikalimit të Unazës së Re po ua bëjnë jetën të vështirë dhe të papërballueshme.

Lajm 27 Oct 2020

Vetingu ka mangësi në transparencë dhe vonesa, thotë Komiteti i Helsinkit

Një raport monitorues i Komitetit Shqiptar të Helsinkit për ecurinë e procesit të kontrollit të gjyqtarëve dhe prokurorëve vëren se në disa raste, relatimet e hetimeve në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit nuk publikojnë të dhëna me interes publik ndërsa shumica dërrmuese e vendimeve zbardhen me vonesë.

Babë e bir në sheshin Skënderbej me maska kundër COVID-19 Foto nga Nensi Bogdani
Banorë të Tiranës me maska anti-COVID-19 kalojnë vizat e bardha Foto Nesni Bogdani
Banorë të Tiranës me maska | Foto : Nensi Bogdani
Burra të moshuar me maskë kundër COVID-19 Foto Nensi Bogdani
Kryqëzim në Tiranë, të enjten 15 tetor 2020 | Foto Nensi Bogdani
NJë burrë i moashur mban me fytyrë një maskë kundër COVID-19 Foto Nensi Bogdan
Një burrë me maskë anti-covid lexon mesazhet në telefonin e tij | Foto nga Nesni Bogdani
Një burrë me bicikletë me maskë kunër COVID-19 | Foto : Nensi Bogdani
Një burrë me maskë duke u çlodhur në sheshin Skënderbej | Foto nga Nensi Bogdani
Një duhanpirës me maskë kundër COVID-19 Foto nga Nensi Bogdani
Një grua me biçikletë me maskë Foto nga Nensi Bogdani
Shtohet përdorimi i maskave pas masave shtrënguese të qeverisë | Foto : Nensi Bogdani
Të moshuar me maskë kundër COVID-19 çlodhen në park Foto nga Nensi Bogdani
Vendosja e maskës në ambiente të hapura publike detyrim nga dita e enjte Foto nga Nesni Bogdani