Zgjedhjet e 30 qershorit 2019 (Live Blog)

Rreth 3.5 milionë shqiptarë janë thirrur nga maxhoranca për të votuar në zgjedhje për pushtetin vendor të dielën më 30 qershor, ndërkohë që partitë e opozitës ka bërë thirrje për bojkot. Një rrjet gazetarësh në të gjithë Shqipërinë do të raportojë në këtë blog orë pas ore. Jepi Refresh kësaj faqeje për t’u informuar me të dhënat e fundit ose na ndiqni në rrjetet sociale. 

Këto qytete kanë cilësinë më të mirë të jetës

Banorët e Zyrihut gëzojnë cilësinë më të mirë të jetës në botë, sipas studimit më të fundit të Deutsche Bank.

Dallga e gjelbër

Nё kushtet e krizёs klimatike, fitorja e tё gjelbёrve nё Parlamentin Europian dhe politikat e hartuara prej tyre mund tё pёrmirёsojnё jetёn e gjithёsecilit.

Peizazhet e bregut jugor të liqenit të Shkodrës

Ana jugore e liqenit të Shkodrës përshkohet nga një rrugë e ngushtë malore që ofron panorama të këndshme për këdo që ka durim të ecë ngadalë.

Studim: Obeziteti po rritet më shpejt në fshatra sesa në qytete

Normat globale të obezitetit midis njerëzve që jetojnë në fshat janë në rritje më të shpejtë sesa ato mes banorëve të qytetit, pjesërisht për shkak të qasjes më të madhe në zonat urbane të ushqimeve të shëndetshme dhe vende për t’u stërvitur, thonë studiuesit.

E Gdhendur në Gur, Rruga Kombëtare SH 37 (Foto)

E shënuar në hartë si “rrugë kombëtare” një segment prej 50 kilometrash lidh qytetin e Burrelit me atë të Krujës duke kapërcyer male të larta të mbuluara nga pyje dhe përplot burime ujore që ofrojnë një spektakël të këndshëm.

Më shumë se 750 milionë njerëz në botë do të emigronin, po të mundeshin

A keni menduar ndonjëherë të shpërnguleni përgjithmonë në një vend të ri? Nëse përgjigja është po, atëherë nuk jeni i vetëm. Një sondazh i ri tregon se 15% e popullsisë globale – mbi 750 milionë njerëz – do të emigronin, nëse do të mundnin.

Epidemia e fruthit në botë, më shumë se 20 milionë fëmijë të pa vaksinuar

Më shumë se 20 milionë fëmijë në vit në mbarë botën nuk bënë vaksinën kundër fruthit gjatë tetë viteve të fundit, duke bërë kështu të mundur ekspozimin ndaj një virusi që tani po shkakton epidemi të kësaj sëmundjeje globalisht, tha një raport i Kombeve të Bashkuara të enjten.

Çfarё e bёn tё veçantё njeriun?

Zbulimet shkencore nё vitet e fundit kanё ndryshuar kuptimin tonё mbi evolucionin dhe unikalitetin e njeriut.

Çfarë është dizinformimi

Një përpjekje për të përkufizuar një term që po përdoret gjithnjë e më shumë në politikën shqiptare.