Peizazhet e bregut jugor të liqenit të Shkodrës

Ana jugore e liqenit të Shkodrës përshkohet nga një rrugë e ngushtë malore që ofron panorama të këndshme për këdo që ka durim të ecë ngadalë.

Studim: Obeziteti po rritet më shpejt në fshatra sesa në qytete

Normat globale të obezitetit midis njerëzve që jetojnë në fshat janë në rritje më të shpejtë sesa ato mes banorëve të qytetit, pjesërisht për shkak të qasjes më të madhe në zonat urbane të ushqimeve të shëndetshme dhe vende për t’u stërvitur, thonë studiuesit.

E Gdhendur në Gur, Rruga Kombëtare SH 37 (Foto)

E shënuar në hartë si “rrugë kombëtare” një segment prej 50 kilometrash lidh qytetin e Burrelit me atë të Krujës duke kapërcyer male të larta të mbuluara nga pyje dhe përplot burime ujore që ofrojnë një spektakël të këndshëm.

Më shumë se 750 milionë njerëz në botë do të emigronin, po të mundeshin

A keni menduar ndonjëherë të shpërnguleni përgjithmonë në një vend të ri? Nëse përgjigja është po, atëherë nuk jeni i vetëm. Një sondazh i ri tregon se 15% e popullsisë globale – mbi 750 milionë njerëz – do të emigronin, nëse do të mundnin.

Epidemia e fruthit në botë, më shumë se 20 milionë fëmijë të pa vaksinuar

Më shumë se 20 milionë fëmijë në vit në mbarë botën nuk bënë vaksinën kundër fruthit gjatë tetë viteve të fundit, duke bërë kështu të mundur ekspozimin ndaj një virusi që tani po shkakton epidemi të kësaj sëmundjeje globalisht, tha një raport i Kombeve të Bashkuara të enjten.

Çfarё e bёn tё veçantё njeriun?

Zbulimet shkencore nё vitet e fundit kanё ndryshuar kuptimin tonё mbi evolucionin dhe unikalitetin e njeriut.

Çfarë është dizinformimi

Një përpjekje për të përkufizuar një term që po përdoret gjithnjë e më shumë në politikën shqiptare.

Media duhet të bëjë më shumë për të mbuluar impaktin pozitiv të grave

Edhe pse për të ardhur keq, portretizimi i pa balancuar i grave në media nuk është për t’u habitur duke pasur parasysh natyrën e mbizotëruar nga meshkujt të kësaj industrie. Disa media i kanë pranuar dështimet e tyre në të kaluarën, por ka ende një rrugë të gjatë para se ato t’i japin fund stereotipeve seksiste.

Ndotja e ajrit po vret më shumë njerëz sesa pirja e duhanit

Ndotja e ajrit po vret më shumë njerëz çdo vit se sa pirja e duhanit, sipas një studimi të publikuar të martën që bëri thirrje për masa urgjente për të ndalur djegien e lëndëve djegëse fosile.

Pse vendet nordike janë më të mirët për të rritur fëmijë

Vende të tjera shpesh i kthejnë sytë nga Skandinavia për frymëzim për politikat familjare. Marrëveshjet e kujdesit për fëmijët në rajon janë ndër më të mirat në botë, duke mbështetur prindërit nga ditët e hershme të shtatzënisë deri në periudhën që fëmijët shkojnë në shkollë e më tej.