Kush janë “ngelësit” pas protestës që gjunjëzoi qeverinë

Një student i Shkencave Politike, që i financon studimet në Tiranë me punën si hekurlidhës në Kaçanik të Kosovës dhe shoku i tij nga Jugu, që e përballon jetesën e kushtueshme si student me punën sezonale në turizëm bashkohen në protestën kundër kostove të kripura të arsimit të lartë në Shqipëri.

Rrëshqitja e gurëve në Torovicë, 50 shtëpi të rrezikuara

Në Torovicë banorët jetojnë prej kohësh me frikën e shkëmbinjve që shkëputen nga mali. Megjithëse rreziku është identifikuar pasi tre persona humbën jetën një vit më parë, asnjë ndërhyrje nuk është bërë. Ekspertët thonë se fenomeni shkaktohet prej erozioni i nxitur prej shpyllëzimit masiv.

As bashkia dhe as Mitropolia: Një 77 vjeçar mban gjallë legjendën e Kishës së Sinjës

Jani Pjetri, 77 vjeç, harxhon prej vitesh pensionin dhe kursimet për të mirëmbajtur kishën monument kulture të Shën Mërisë në fshatin Sinjë. Ai përballet me mungesë vëmendjeje nga institucionet dhe me vandalizmin. 

Zbulimet e reja hedhin dritë mbi prehistorinë e tokës shqiptare

Zbulimi i tre vendbanimeve të reja prehistorike në zonën e Pogradecit, plotëson dosjen e qytetit për tu njohur nga UNESCO si pjesë e ansamblit të mbrojtur kulturor dhe natyror të liqenit të Ohrit.

“Të prerë në besë”, banorët e Unazës së Re akuzojnë qeverinë për standarde të dyfishta

Gjysma të legalizuar, e gjysma të palegalizuar banorët që preken nga ndërtimi i Unazës së Madhe në zonën e Astirit, akuzojnë qeverinë për standarde të dyfishta. Ata thonë se kryeministri ka shkelur premtimin për legalizimet, ndërsa po u jep dëmshpërblime qesharake e po i trajton si “njerëz të dorës së dytë”. 

Tirana në muzg, copëza nga jeta e kryeqytetit (Fotoreportazh)

Një shëtitje në Tiranë në orët e pasdites në një të shtunë tetori ofroi panoramat e mëposhtme, nga qytetarët e ngrysur në stacionet e autobusit te ndërtesat shumëngjyrëshe që ndërthuren çuditshëm mes të resë dhe të vjetrës.

Protesta e banorëve bllokon projektet për HEC në Gjoricë

Kundërshtimi i banorëve të Gjoricës në Bulqizë për të marrë pjesë në dëgjesat me publikun të organizuara nga koncensionari, po shihet si mundësi për të bllokuar avancimin e projekteve për dy HEC-e.

Rrëfime pa kufje, të rinjtë ndajnë eksperiencat e punës në call center

Një grup të rinjsh me eksperiencë në punën si operatorë telefonikë në call centera kaluan një mbrëmje sociale duke ndarë rrëfimet e tyre të orëve të gjata e të lodhshme të punës me kufje.

Kërkimet arkeologjike në Bulqizë, zbulojnë një fortifikim të periudhës së Skënderbeut

Vëzhgimi i arkeologëve në një kodër që njihet si “Shkëmbi i Kullës së Skënderbeut”, zbuloi rrënojat e një fortifikimi që ata besojnë se i ka shërbyer “Heroit Kombëtar” në dy betejat kundër Ballaban Pashës në Vajkal.

Muralet e artistit nga Bali i japin ngjyrë Urës Vajgurore

Tre grafiti u realizuan gjatë kësaj vere në qytezën e Urës Vajgurore nga “Wild Drawing”, emri artistik i një idoneziani me banim në Greqi. Artisti shpreson që ato do ta vendosin qytezën në hartë, ndërsa banorët përpiqen të gjejnë mes halleve të shumta, shpresë te ngjyrat e shtuara.