Ballkani rrezikon të gjendet në mes të zjarrit të Lindjes së Mesme

Me kufijtë e tij porozë dhe shërbimet e dobëta të inteligjencës, ekziston një rrezik real që përkeqësimi i konfliktit midis Iranit dhe kundërshtarëve të tij mund të vërshojë në Europën Juglindore.

Vini rripin e sigurimit: Marrëveshja ajrore Serbi-Kosovë një alarm zgjimi për të gjithë

Nënshkrimi i një marrëveshje të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara për rifillimin e fluturimeve midis Beogradit dhe Prishtinës nxjerr në pah dobësimin e BE-së si ndërmjetësuese e një marrëveshjeje Kosovë-Serbi dhe e largon edhe më shumë nga tryeza e bisedimeve një qeveri të mundshme Vetëvendosje-LDK.

BE-ja e ka shndërruar zgjerimin në një proces që s’përfundon kurrë

Nëse vendet e Ballkanit Perëndimor kanë ndonjë shpresë për t’iu bashkuar BE-së, procesi i anëtarësimit duhet të reformohet, të bëhet i bazuar në meritë dhe të ofrojë qëllime të besueshme të përkohshme.

Leksionet e tërmetit të vitit 1926 për rindërtimin e Durrësit

Hapësirat e lira që u krijuan pas shkatërrimit të mjaft godinave në Durrës nga tërmeti i 26 nëntorit mund të ruhen si sipërfaqe të gjelbëruara, sheshe lodrash për fëmijët dhe lulishte pushimi për të moshuarit, një hap që do ta nxirrte qytetin nga asfiksia dhe do t’i hapte rrugën rilindjes së tij urbane.

Ligji antishpifje mund të dhunojë fjalën e lirë pa e luftuar shpifjen

Socialistët janë përballë rrezikut të transformimit në një forcë anti-europiane. Ata po mbështeten jo te logjika, por te keqinformimi i shqiptarëve. Kjo lojë me dredha duhet të marrë fund nesër.

Nobeli për Handke: Një hallkë në zinxhirin e mohimit të gjenocidi

Nderimi me Çmimin Nobel për Letërsi apologjetit të Sllobodan Millosheviçit, Peter Handke, ishte thjesht një pjesë e vogël e një fenomeni më të gjerë mohimi të krimeve të kryera nga forcat serbe të Bosnjës gjatë luftës së viteve 1990.

Pse shmangiet e Peter Handke nuk e fshehin dot të vërtetën

Në fjalimin e tij gjatë pranimit të çmimit Nobel për letërsi këtë fundjavë, fituesi Peter Handke u përpoq përsëri t’i shmangej çështjes së mbështetjes së tij për Sllobodan Millosheviçin dhe mohimit të krimeve të luftës në Bosnjë, por taktikat e tij të ngathëta për ta bërë këtë nuk po funksionojnë.

Gëzuar ditëlindjen, NATO, por mos e prish festën

Ne mund të fajësojmë Shtetet e Bashkuara për mospasjen e një politike të jashtme të besueshme dhe të parashikueshme, por a janë më të qëndrueshëm europianët?

Romët janë një pasuri, dhe jo pazar për anëtarësimin në BE

Bashkimi Evropian kohët e fundit vendosi ta bllokojë hapjen e negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ky mesazh dekurajues do të trondisë politikën në të gjithë rajonin. Por efektet më serioze do të ndihen nga qytetarët e zakonshëm, veçanërisht romët, të cilët e kishin parë pranimin në BE si një mënyrë që këto qeveri t’i mbanin premtimet e tyre për t’i dhënë fund diskriminimit.

Politika të gjelbra për Ballkanin Perëndimor?

Katastrofat natyrore dhe ndotja po nxjerrin në pah neglizhencën e qeverive dhe dështimet institucionale në Ballkanin Perëndimor. Aktivistët duhet të mbajnë përgjegjës për këtë elitat politike.