Thesaret e Durrësit antik gjenden nën themelet e pallateve

Prof. asc. dr. Brikena Shkodra ngre alarmin në një intervistë për BIRN se aktiviteti i rindërtimit në zonën arkeologjike A të rëndësisë së veçantë në Durrës po kryhet pa praninë e specialistëve të arkeologjisë.

Arkeologu: Torra ‘veneciane’ e Durrësit është ndërtim i sundimit Osman

Në një intervistë për BIRN, arkeologu Eduard Shehi shprehet se studimet dhe sondazhet arkeologjike sugjerojnë se ashtuquajtura torra ‘veneciane’ e Durrësit, me shumë gjasa është një ndërtim i periudhës osmane.

Zgjedhjet ekzistenciale të Amerikës – Komenti i Richard Haass

…Çdo krizë politike në SHBA e shkaktuar nga zgjedhje të debatueshme presidenciale më 2020 do të lërë vendin edhe më të ndarë dhe të çorientuar nga sa është aktualisht. Një zhvillim i tillë mund të vijë në një kohë kur politika e jashtme e SHBA-së ka ngritur pikëpyetje të mëdha mbi besueshmërinë e vendit si një aleat dhe gatishmërinë e tij për të përdorur forcën ushtarake.

Zgjedhjet ekzistenciale të Amerikës

Sot është ditë zgjedhjesh në Shtetet e Bashkuara. Ajo që do të ndodhë sot – dhe në ditët apo javët e ardhshme – do të ketë komplikime të shumta jo vetëm për amerikanët, por për njerëzit në mbarë botën. Project Syndicate bisedoi me kontribuuesit e vet dhe ekspertët mbi politikat e SHBA-së – Daron Acemoglu nga Instituti i Teknologjisë së Masaçusetsit (MIT), Richard Haass, President i Këshillit për Marrëdhënie me Jashtë dhe drejtorja ekzekutive e New America, Anne-Marie Slaughter – për të shqyrtuar se çfarë është në lojë në këto zgjedhje.

Misteri i zhdukjes së Remzi Hoxhës, përmes rrëfimit të djalit të tij

Njëzet e pesë vjet pasi aktivisti dhe biznesmeni shqiptar Remzi Hoxha u kap nga shërbimi shqiptar i inteligjencës dhe u vra, djali i tij kujton kërkimet e gjata të familjes për trupin e tij dhe arsyen pse iu desh të ndalonin.

Kreu i opozitës malazeze premton se nuk do të ketë ndryshim në kursin strategjik

Pas fitores së opozitës në zgjedhjet e së dielës, Dritan Abazoviç thotë se malazezët votuan për ndryshim në vend, por jo në kursin e politikës së jashtme të vendit.

Sussane Schutz: Sundimi i ligjit vendimtar në progresin e Ballkanit

Sussane Schutz, Drejtoresha për Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Jashtme Federale në Gjermani, thotë se rajoni do të jetë në rend të ditës gjatë Presidencës së Berlinit të Këshillit Europian, por se vendet që kërkojnë integrim duhet të bëjnë gjithashtu pjesën e tyre.

Ish- këshilltari i Trump vajton mundësinë e humbur rreth Kosovës

Ish-Këshilltari për Siguri Kombëtare i Donald Trump, John Bolton, tha për BIRN se Serbia dhe Kosova mund të jenë tërhequr nga një pikë ku një marrëveshje për t’i rregulluar marrëdhëniet mes tyre ishte afër për t’u arritur. Frika e shoqëruar nga një shkëmbim i mundshëm i territoreve është “e ekzagjeruar”, tha ai, dhe zbuloi se zyrtarë “seriozë” evropianë ishin duke shikuar në këtë ide.

Pëllumb Pipero, imazhi publik i luftës kundër COVID-19

Me daljet e tij të shpeshta publike në studiot televizive, doktor Pëllumb Pipero është kthyer në imazhin publik të luftës që qindra mjekë dhe infermierë po bëjnë kundër COVID-19.

Nëntoka e Durrësit vazhdon të befasojë me zbulimet arkeologjike

Gati 30 vjet pasi u hodhën themelet për ndërtimin e tij, Muzeu Arkeologjik i Durrësit synon të hapë eksponatet e mesjetës dhe arkeologjisë nënujore, ndërsa institucioni do të marrë statusin e ‘muzeut kombëtar’.