Theodor Meron: Arritjet e Gjykatës së Hagës “të jashtëzakonshme”

Ndërsa Theodor Meron i afrohet fundit të mandatit të tij si kryetar i Mekanizmit për Gjykatat Penale Ndërkombëtare, ai tha për BIRN se gjykata e krimeve e OKB-së “ndryshoi thellësisht mënyrën se si ne mendojmë për llogaridhënien” për krimet më të rënda.

Fati i marrëveshjes së emrit të Maqedonisë ende në dyshim në Athinë

Ndërsa Shkupi vazhdon të ndryshojë kushtetutën e tij për të vënë në zbatim marrëveshjen e emrit me Greqinë, ratifikimi i marrëveshjes nga Athina mund të kërcënohet nga politika vendase, tha për BIRN një diplomat grek.

Të fotografosh dhimbjen: Këndvështrimi i një fotografi të luftës në Kosovë

Libri i ri i Wade Goddard nga Zelanda e Re kap vuajtjet e konfliktit në Kosovë, por fotografi veteran i Ballkanit u përpoq gjithashtu të gjente kurajë dhe shpresë mes gjakderdhjes.

Kufijtë mund të jenë pjesë e bisedimeve Kosovë-Serbi

Ish-ndërmjetësi britanik Robert Cooper thotë se shkëmbimet territoriale nuk duhet të përjashtohen në përpjekjen për një marrëveshje përfundimtare – ndërkohë që paralajmëroi se bisedimet ende “nuk janë mjaftueshëm të detajuara”.

Aktivistët kroatë nisin luftën për të mbrojtur të drejtat për abort

Me ligjvënësit kroatë të detyruar të rishkruajnë ligjet mbi abortin deri në shkurt 2019, aktivistët pro të drejtës për të zgjedhur druhen se masat e reja kufizuese mund ta bëjnë abortin akoma më të pamundur sesa është tashmë.

Stoltenberg: Marrëveshja e emrit është “rruga e vetme” drejt NATO-s

Duke inkurajuar një votim “pro” në referendumin në fund të këtij muaji, kreu i NATO-s paralajmëron maqedonasit të mos mendojnë se mund të anëtarësohen në aleancë pa një marrëveshje me Greqinë.

Nimetz: “Mund të duhen 25 vjet për një marrëveshje tjetër emri”

Në një intervistë për BIRN, ndërmjetësuesi i OKB-së midis Greqisë dhe Maqedonisë kujton rolin e tij të gjatë në negociata dhe paralajmëron për rreziqe të mëdha, nëse marrëveshja nuk aprovohet.

Deputeti gjerman: Europa nuk do të lëkundet nga SHBA për Kosovën

Spekulimet janë të shumta se Shtetet e Bashkuara mund të pranojnë ndarjen si një zgjidhje për rebusin e Kosovës, por një ligjvënës i koalicionit qeverisës në Gjermani thotë se BE do të veprojë me mendjen e vet.

Ministri i jashtëm i Hungarisë: “Ne jemi një vend anti-emigracion”

Në një intervistë me BIRN, Peter Szijjarto mbron lëvizjet e Hungarisë që shënjestrojnë OJQ-të që ndihmojnë refugjatët dhe emigrantët, vlerëson trajtimin që Serbia i bën pakicave dhe thotë se nuk e kupton përse BE-ja po zvarrit anëtarësimin e Malit të Zi.

Dunja Mijatoviç: Franca e shqetësuar për të miturit shqiptarë që kërkojnë azil (Video)

Komisionerja për të Drejtat e Njeriut në Këshillin e Europës tha në një intervistë për BIRN se disa vende europiane – me në krye Francën, mbeten të shqetësuara për valën e azilkërkuesve të mitur shqiptarë; megjithatë, situata është e menaxhueshme.