U dorëhoq 2 muaj para vetingut, KPK ndërpret procesin për gjyqtarin Amarildo Laçi

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi pas dorëheqjes “humbjen e të drejtës” së gjyqtarit Amarildo Laçi për të qenë pjesë e sistemit të drejtësisë.

Balanca negative vë në pikëpyetje karrierën e prokurores Rozeta Qirjaqi

Të ardhurat e padokumentuara të bashkëshortit nga emigracioni në Greqi, të përdorura si burim për ndërtimin e një shtëpie në Korçë ishte problemi kryesor me të cilin u përball në veting prokurorja e Apelit të Korçës, Rozeta Qirjaqi. 

Albana Shtylla zgjidhet në krye të Kolegjit të Apelimit

Me vota unanime gjyqtarja Albana Shtylla u zgjodh kryetare e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, pas mbarimit të mandatit të Natasha Mulajt.

Rama mbron Thaçin në Kosovë dhe tërheq padinë ndaj Haradinajt

Kryeministri Edi Rama përdori oratorinë e tij për të sulmuar Prokurorinë e Gjykatës Speciale të Kosovës me bazë në Hagë në një fjalim që zgjati më shumë se dy orë në Prishtinë duke e sharë atë si “portal” si dhe aktpadinë si “goditje brutale”, “e rëndë dhe e padrejtë” dhe “shkelje flagrante” e të drejtave të njeriut.

Operacioni italo-shqiptar çon në sekuestrimin e 40 milion eurove drogë

Antimafia në Itali dhe SPAK e policia shqiptare njoftuan arrestimin e 37 personave, sekuestrimin e 3.5 tonëve drogë të llojeve të ndryshme dhe sekuestrimin e dhjetra pasurive të një grupi të trafikut të narkotikëve me qendër në Vlorë dhe Bari.

COVID merr tre jetë brenda një dite në Shqipëri

Shqipëria përjetoi një ditë tjetër të trishtë në lidhje me pandeminë e koronavirusit të Martën duke shënuar 3 të vdekur. Numri i rasteve aktive u rrit për herë të parë në mbi 1 mijë ndërsa në rritje janë edhe shtrimet në spitale.

Behar Bajri del nga burgu

Me kërkesë të prokurorisë, Gjykata e Shkodrës vendosi të hënën zëvendësimin e masës së sigurisë “arrest në burg” me masat “detyrim paraqitje” dhe “ndalim për dalje jashtë shtetit” të Behar Bajrit, i cili aktualisht po hetohet për vrasje, gjobëvënie, pastrim parash, armëmbajtje pa leje dhe ndikim të paligjshëm ndaj funksionarëve publikë.

Gjyqtarja e Apelit Tiranë, Valdete Hoxha përballet pa telashe me vetingun

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit nuk identifikoi probleme për pasurinë dhe shpenzimet e shkollimit të fëmijëve në Kanada –ndërsa 33 denoncime nga publiku u konsideruan të pabazuara.

KPA lë në fuqi shkarkimin e kreut të Gjykatës së Kurbinit, Alfred Gjoni

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ia gjeti të drejta vlerësimet e shkallës së parë të vetingut lidhur me problemet e identifikuara për profesionalizimin dhe pasurinë.

Shqipëria shkel ‘rregullisht’ të drejtat e punëtorëve

Sipas indeksit të publikuar prej Konfederatës Ndërkombëtare të Sindikatave, Shqipëria radhitet mes vendeve që  karakterizohen nga një klimë ku qeveria dhe kompanitë ndërhyjnë rregullisht në të drejtat kolektive të punës ose dështojnë në garantimin e aspekteve të këtyre të drejtave.