Lajm

Tre kallëzime “konstante” mbajnë në burg Rexhep Rrajën

Djali i deputetit socialist u la në masën e sigurisë arrest me burg nga Gjykata e Apelit në Tiranë pavarësisht këmbënguljes së ish-të dashurës së tij se ka kryer kallëzim të rremë para oficerëve të policisë.

Lajme

Lajm 16 Oct 2018

Prokurori Adnan Xholi kalon me sukses testin e vetingut

Prokurori i Prokurorisë së Përgjithshme, Adnan Xholi u konfirmua në detyrë pasi Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konstatoi se “ai nuk ka pasuri të pajustifikuar dhe nuk ka cënuar besimin e publikut”.

Lajm 15 Oct 2018

Qeveria ul në minimum taksën për “objektet turistike”

Pas dështimit të planit për përgjysmimin e taksës së ndikimit në infrastrukturë në mënyrë selektive në Bashkinë Tiranë, qeveria ka propozuar në ligjin e taksave vendore i cili e ul me deri katër herë taksën për ndërtimin e hoteleve në krahasim me ndërtimet për banim. Ka ulje edhe për ndërtimet individuale.

Lajm 15 Oct 2018

Prokuroria shtyn me tre muaj hetimet për Tahirin, priten prova nga Italia e Mali i Zi

Një vit pas fillimit të hetimeve ndaj grupit të strukturuar kriminal “Habilaj” në të cilat u përfshi edhe ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, katër prokurorë të Krimeve të Rënda që po hetojnë dosjen kërkuan shtyrje me 3 muaj të afateve të hetimit, në pritje të përgjigjeve për letërporosi nga Italia dhe Mali i Zi.   Avokati i Tahirit tha se ende nuk kanë vendosur nëse do ta ankimojnë shtyrjen e afateve të hetimit.

Lajm 15 Oct 2018

Autoriteti i Komunikimeve kërcënon me mbyllje faqet e internetit

Pas “paketës antishpifje” të kryeministrit Edi Rama dhe pa asnjë bazë ligjore, Autoriteti i Komunikimeve Elektronike e Postare publikoi një listë me 44 faqe interneti dhe një afat 72 orësh me ultimatumin për mbyllje “nëse nuk regjistrohen në Qendrën Kombëtare të Biznesit”, përfshirë Reporter.al, publikimin në shqip të Rrjetit Ballkanik për Gazetari Investigative.

Lajm 12 Oct 2018

Komisioneri Publik kërkon shkarkimin e Zaganjorit: “Shmangu tatimet, nuk justifikon pasurinë”

Komisioneri Publik vendosi të apelojë vendimin për konfirmimin në detyrë të kreut të Gjykatës së Lartë Xhezair Zaganjori, duke i kërkuar Kolegjit të Posaçëm të Apelimit shkarkimin e tij. Bazuar në vërejtjet e ONM-së dhe gjetjet e tij, Komisioneri thotë se, ndryshe nga KPK, doli në përfundmin se Zaganjori ngel në kriterin e pasurisë dhe se ka deklarim të pamjaftueshëm.

Lajm 12 Oct 2018

Qeveria propozon një favorizim të ri fiskal për ferrokromin e Elbasanit

Për herë të dytë brenda katër vjetësh, një ndryshim ligjor synon të favorizojë me barrë fiskale diskriminuese Ferrokromin në Elbasan, në një shkelje të mundshme të parimeve të konkurrencës së lirë me argumentin e nxitjes së prodhimit vendës.

Lajm 12 Oct 2018

Dënohet për trafik droge, ukrahinasi pretendon se ra viktimë e një “konspiracioni ndërkombëtar”

Një azerbajxhanas me shtetësi të Ukrahinës dhe banim në Çeki, i cili u dënua me 6 vjet e 8 muaj burg për trafik narkotikësh, pretendoi se ishte viktimë e një kurthi serbo-shqiptar.  Ai thotë se 18.5 kg kanabis në makinën e tij i kishte futur një serb me emrin Peter në bashkëpunim me një shqiptar të Kosovës.  

Lajm 11 Oct 2018

Masakër pas konfliktit për rrugën, vriten tre punonjës të Bashkisë së Matit

Tre punonjës të Bashkisë së Matit u vranë dhe një u plagos rëndë të enjten pasdite, pas një konflikti në fshatin Shëlli, ku ata ishin duke punuar për hapjen e një rruge. Policia njoftoi se një orë pas ngjarjes arrestoi Kujtim Koxha banor i fshatit Shëlli që dyshohet si autor i ngjarjes.

Lajm 11 Oct 2018

Mbi 100 HA në Nartë u tjetërsuan përmes falsifikimit të një vendimi gjykate

Prokuroria e Vlorës thotë se i akuzuari Pullumb Petritaj dhe një ish punonjëse e ZVRPP-së Vlorë, falsifikuan dokumentet për të tjetërsuar 100 hektarë tokë në “Grykën e Pashës” në Nartë. Sipas akuzës për këtë qëllim ishte falsifikuar një vendim gjykate i vitit 1997, regjistri i pronave dhe po ashtu ishte kryer një shit-blerje fiktive mes Petritajt dhe të bijës. 

Lajm 11 Oct 2018

Prokurori Adnan Xholi përballet me Komisionin e Vetingut

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit mbajti të enjten seancën dëgjimore të vetingut për prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme Adnan Xholi, i cili udhëheq Drejtorinë e Hetimit dhe të Ndjekjes Penale.

Më shumë