Lajm17 Nov 2016

Aktivistja e “Për Universitetin” hedh bojë ndaj ministres Nikolla

Një aktiviste e Lëvizjes “Për Universitetin” u shoqërua nga policia pasi hodhi bojë të enjten pasdite ndaj ministres Nikolla në shenjë revolte të studentëve për dështimin e reformës së arsimit të lartë.

Autor: Ivana Dervishi BIRN Tiranë
Printo

Një aktiviste e Lëvizjes “Për Universitetin” u shoqërua të enjten rreth orës 5 pasdite nga policia pasi hodhi bojë të kuqe ndaj ministres së arsimit Lindita Nikolla gjatë një takimi të saj me të rinjtë e Samitit Studentor FRESSH që po mbahej te Piramida në Tiranë.

“Sot, në ditën ndërkombëtare të studentëve, aktivistët e Lëvizjes Për Universitetin kryen një aksion simbolik kundër ministres së Arsimit Lindita Nikolla. E spërkatën me salcë duke i bërë për një moment atë çka ajo dhe qeveria shqiptare i kanë bërë jetës universitare publike prej kohësh: shprishjen” deklaroi Lëvizja në Facebook.

“…Prandaj ne kemi kërkuar dhe kërkojmë dorëheqjen e ministres Nikolla”, shkruhej në deklaratë.

Në videon e postuar në profilin në Facebook të Lëvizjes Për Universitetin, shfaqet aktivistja e cila i afrohet ministres së arsimit dhe derdh salcë mbi të.

“Veprimi i aktivistes sonë ishte një akt ndaj përgjegjësisë së shmangur të ministres Nikolla ndaj reformës së dështuar në arsimin e lartë, sistemit kaotik të maturës shtetërore dhe favorizimit të dukshëm të universiteteve private”, thanë për BIRN pjesëtarë nga Lëvizja “Për Universitetin”.

Aktivistët u kanë bërë thirrje studentëve të mblidhen përpara komisariatit nr. 1 në Tiranë ku është shoqëruar aktivistja që hodhi bojën ndaj ministres për të kërkuar lirimin e saj.

Lëvizja “Për Universitetin” është një grupim i aktivistëve studentorë të cilët kërkojnë reformimin e universiteteve në Shqipëri për të ofruar arsim të lartë falas dhe pavarësi të universiteteve nga ndikimi shtetëror.

Që prej qershorit 2014, aktivistët kanë protestuar vazhdimisht kundër vendimeve të Ministrisë së Arsimit.

Kaosi i pranimit të universitete shtetërore që erdhi pas ndryshimit të skemës së regjistrimit në fakultete në minutën e fundit, ka shkaktuar gjithashtu pakënaqësi të madhe te maturantët dhe studentët në vend, ndërsa Lëvizja e quajti skemën të dështuar dhe kërkoi dorëheqjen e ministres Nikolla.