Analize

‘Asnjë rregull sigurie në Sharrë’, por faji për vdekjen e Ardit Gjoklajt mbetet jetim

Gjykata e Tiranës u dha pafajësi dy të akuzuarve të kompanisë “3R” për vdekjen e 17-vjeçarit në landfillin e Sharrës në verën e vitit 2016. Prokuroria paralajmëron apelimin e vendimit, ndërkohë që avokati i njërit prej të pandehurve thotë se “fajtorët duhen kërkuar diku tjetër”.

Analiza

Analize 9 Apr 2018

12 vjet pas masakrës së Kozarës, gjykatat në rreth vicioz për autorësinë

Luan Marra u dënua për herë të tretë me burgim të përjetshëm për vrasjen e të vëllait dhe familjes së tij në Kozarë të Beratit, por çështja pritet të bëjë sërish ecejake në Gjykatën Kushtetuese, ku dy dënime të mëparshme janë bërë nul për shkak të një dëshmie në marrë në mungesë të avokatit.

Analize 27 Mar 2018

Akuzat për punësimet fiktive në aeroportin e Kukësit ‘nuk parashikohen’ nga ligji

Gjykata e Kukësit pranoi në fund të vitit 2017 kërkesën e prokurorisë për të pushuar hetimet ndaj dy ish-drejtorëve dhe ish-financierit të aeroportit të Kukësit të cilët akuzoheshin për “shpërdorim detyre” në punësimin fiktiv të rreth 40 punonjësve, ndërkohë Autoriteti i Aviacionit Civil i tha BIRN se numri i të punësuarve tani ishte reduktuar në 10, me 1 vend të mbetur vakant.

Analize 26 Mar 2018

Mungesa e vaksinimit rikthen fruthin në Shqipëri

Qindra raste dhe dy viktima janë shënuar prej fruthit gjatë tre muajve të fundit në Shqipëri, një shpërthim i sëmundjes infektive të zhdukur prej më shumë se një dekade që vjen si pasojë e mungesës së vaksinimit.  

Analize 22 Mar 2018

Kostoja e zgjedhjeve: Partitë fshehën shpenzimet për kandidatët, konsulencat dhe zyrat elektorale

Raportet e auditit të pasqyrave financiare dhe ato të monitorimit të shpenzimeve për tre partitë kryesore hedhin dritë mbi shkeljet e Kodit Zgjedhor dhe të ligjit ‘Për Partitë Politike’ gjatë fushatës zgjedhore të 25 qershorit, ndërkohë që KQZ u përgjigj me sanksione minimale.

Analize 16 Mar 2018

Raporti rrëzon mitin e pluralizmit në median shqiptare

Një studim i ri zbulon se media në Shqipëri është përqendruar në duart e pak pronarëve – duke minuar në këtë mënyrë pluralizmin në treg.

Analize 14 Mar 2018

Rumania do të shpenzojë miliarda për armë dhe ushtarë

Rumania do të punësojë 6,500 trupa të reja dhe do të blejë miliarda euro armatime e pajisje për të kompensuar shpenzimet e pakta ushtarake të viteve të shkuara.

Analize 8 Mar 2018

Punë ka, profesionistë jo; politikat dritëshkurtra lenë spitalet pa specialistë

Mungesa e mjekëve specialistë në pothuajse të gjitha spitalet rajonale dhe bashkiake të vendit ka shtyrë qeverinë të nisë dy programe nxitëse, por aktorët e sistemit të shëndetësisë këmbëngulin se nevojiten zgjidhje afatgjata.  

Analize 8 Mar 2018

Shpenzimet e çmendura të dhjetorëve socialistë

Për të katërtin vit radhazi, qeveria shqiptare shpenzoi një sasi të stërmadhe parash në muajin dhjetor, një praktikë që është kritikuar në mënyrë të përsëritur nga Banka e Shqipërisë dhe FMN dhe që është diçka më shumë se sa një shpërdorim i madh i financave publike.

Analize 5 Mar 2018

Dy projekte publike kërcënojnë me betonim lagjen romake të Durrësit

Projekti i bashkisë së Durrësit për ndërtimin e një nënkalimi me platformë betoni dhe plani për ngritjen e pallatit të Drejtësisë në lulishten e Mauzoleumit të Dëshmorëve rrezikojnë me zhdukje pjesën e mbijetuar deri më sot të lagjes antike romake-dhe sipas arkeologëve një epokë historike të shkëlqimit të qytetit bregdetar.

Analize 1 Mar 2018

Spitali i rrënuar i Peqinit, kosto tetë herë më të larta për pacient se QSUT

Spitalet bashkiake të braktisura nga mjekët specialistë dhe vendasit u kushtojnë taksapaguesve shqiptarë disa herë më shtrenjtë për çdo pacient të trajtuar sesa spitalet universitare të Tiranës-skemë kjo që sipas ekspertëve ekspozon buxhetet fiktive dhe një sërë problematikash në administrimin e sistemit shëndetësor.

Më shumë