energjia
Investigim

Ëndrra energjetike e qeverisë përplasi banorët me kompanitë e HEC-eve

Dëshira e qeverisë për ta shndërruar Shqipërinë në një superfuqi rajonale energjetike nëpërmjet ndërtimit të qindra hidrocentraleve të vegjël, solli gjatë dekadës së fundit një konflikt në rritje midis banorëve në zonat e prekura dhe kompanive ndërtuese të HEC-eve – për të drejtat e ujit, pronës dhe mjedisit.

Energjia

Skeda 12 Jun 2018

Mallkimi i burimeve: Bashkitë shohin pak përfitim dhe shumë kosto nga industria nxjerrëse

Politikat e centralizuara fiskale, burokracia dhe informaliteti i kanë kthyer industritë nxjerrëse të mineraleve dhe naftës në një bekim për qeverinë dhe mallkim për bashkitë – të cilat përfitojnë shumë pak nga renta për të mbuluar kostot e ndikimit në infrastrukurë dhe në mjedis.   

Lajm 11 Jun 2018

Banorët e Dragobisë protestojnë pas shpërthimeve të kompanisë së HEC-eve në zonë

Të shqetësuar pas një “shiu gurësh” që ranë drejt shtëpive të tyre mesditën e të dielës, banorët e Dragobisë kanë bllokuar sot rrugën kombëtare të Valbonës dhe kërkojnë ndërhyrjen e autoriteteve për të garantuar sigurinë e tyre përballë punimeve që po kryen nga një kompani për ndërtimin e një hidrocentrali në zonë

Investigim 6 Jun 2018

Koncesioni i fushave të naftës, Gjiknuri favorizoi kompaninë e lidhur me Gazprom

Ministria e Energjisë shpalli fitues të një gare të mbajtur nga Albpetrol për koncesionin e tre fushave naftëmbajtëse në jug të Shqipërisë, kompaninë Transoil Group AG – e lidhur me kompaninë ruse Gazprom Neft dhe atë serbe NIS, duke ngritur dyshime për shkeljen e barazisë në tender dhe konflikt interesi.

Analize 23 May 2018

Inceneratorët e mbetjeve rrisin kostot dhe djegin parimet e BE-së

Një rrjet kompanish të vogla në ortakëri me njëra-tjetrën dhe kompani me pronarë të panjohur në parajsa fiskale janë fitues të tre koncesioneve të inceneratorëve në Shqipëri-projekte që pritet të shumëfishojnë kostot e trajtimit të mbetjeve në kurriz të taksapaguesve shqiptarë.

Analize 18 May 2018

Kontrabanda e naftës ‘vergine’; pafajësia e ish drejtuesve të doganës

Gjykata e Tiranës ka arsyetuar në vendimin e saj mbi aferën e naftës ‘vergine’, se të gjithë veprimet e ish numrit dy Doganave Lula Njebza dhe kreut të Doganës së Tiranës Mirëarbër Teneqexhiu ka qenë të ligjshme, edhe pse i kanë hapur rrugën biznesmenit Adrian Xhillari të kontrabandonte 4.4 milionë litra naftë.

Lajm 14 May 2018

Shkëndija elektrike rrezikon ‘katastrofën’ në rafinerinë e naftës

Rafineria e naftës R.B.H Beline sh.a – e cila po hetohet nga prokuroria nën akuzën e ndotjes, është përfshirë të dielën nga flakët.

Analize 25 Apr 2018

HEC-et në kanionet e Osumit; koncesionari sfidon kryeministrin në gjykatë

Kompania që kërkon të ndërtojë HEC-et në kanionet e Osumit kërkon në gjykatë pavlefshmërinë e vendimit të qeverisë për heqjen e lejes koncesionare.

Lajm 21 Apr 2018

Rafineria e naftës në Elbasan nën hetim për ndotjen e lumit me mbetje toksike

Policia nisi të premten një procedim ndaj rafinerisë R.B.H Beline në Elbasan, pasi dyshohet se ndot me shkarkimet e saj industriale ujërat e përroit në fshatin Balldren, një akuzë që mohoet nga kompania.

Reportazh 19 Apr 2018

Ujërat tërhiqen por problemet mbeten pas përmbytjes në Shkodër

Uji është tërhequr duke lënë pas ndotje dhe ara të pakultivueshme, ndërsa banorët e Nënshkrodrës, e cila u përmbyt sërish në mes të marsit, nuk e dinë nëse do të ndihmohen për dëmet e pësuara.

Lajm 4 Apr 2018

Naftëtarët e Ballshit protestojnë për punë dhe kontrata kolektive me rafinerinë [video]

Naftëtarët kanë protestuar kundër kompanisë Byllis Energji – administratorit të ri të rafinerisë së Ballshit, duke kërkuar kontrata kolektive dhe solidaritet midis punonjësve të kombinatit.  

Më shumë