Interviste

Giuseppe Chiaramonte: Lidhjet e Shqipërisë me arbëreshët sporadike

Studiuesi kritikon mbylljen e Ministrisë së Diasporës dhe thekson se Shqipëria duhet ti forcojë lidhjet me komunitetin shqipfolës në Itali – i cili shtrihet në 50 qyteza.

Intervista

Interviste 1 Sep 2021

Nga Kabuli në Tiranë: Historia e atletes që u arratis prej Afganistanit

Fatima Ibrahimi e dashuronte vrapimin në rrugët e Kabulit. Por kur talebanët morën qytetin, ajo dhe i fejuari i saj groposën gjithçka në oborr dhe pas shumë peripecive, mbërritën në Tiranë vetëm me rrobat e trupit.

Interviste 26 Jul 2021

Enkel Demi: Duhet ta njohim letërsinë e njëri-tjetrit

Një nga fituesit e Çmimit Evropian të Letërsisë i këtij viti, shkrimtari dhe gazetari shqiptar Enkel Demi, thekson rëndësinë e përkthimit të shkrimtarëve ballkanas në gjuhët e rajonit.

Interviste 16 Jul 2021

Lufta për të shpëtuar lumin Vjosa në një çast vendimtar

Në një intervistë për BIRN, një ekolog gjerman paralajmëron se çfarë rrezikon të humbasë Evropa, nëse digat e zaptojnë lumin “unik” Vjosa që kalon nëpër Greqi dhe Shqipëri.

Interviste 22 Mar 2021

Thesaret e Durrësit antik gjenden nën themelet e pallateve

Prof. asc. dr. Brikena Shkodra ngre alarmin në një intervistë për BIRN se aktiviteti i rindërtimit në zonën arkeologjike A të rëndësisë së veçantë në Durrës po kryhet pa praninë e specialistëve të arkeologjisë.

Interviste 28 Feb 2021

Arkeologu: Torra ‘veneciane’ e Durrësit është ndërtim i sundimit Osman

Në një intervistë për BIRN, arkeologu Eduard Shehi shprehet se studimet dhe sondazhet arkeologjike sugjerojnë se ashtuquajtura torra ‘veneciane’ e Durrësit, me shumë gjasa është një ndërtim i periudhës osmane.

Interviste 3 Nov 2020

Zgjedhjet ekzistenciale të Amerikës – Komenti i Richard Haass

…Çdo krizë politike në SHBA e shkaktuar nga zgjedhje të debatueshme presidenciale më 2020 do të lërë vendin edhe më të ndarë dhe të çorientuar nga sa është aktualisht. Një zhvillim i tillë mund të vijë në një kohë kur politika e jashtme e SHBA-së ka ngritur pikëpyetje të mëdha mbi besueshmërinë e vendit si një aleat dhe gatishmërinë e tij për të përdorur forcën ushtarake.

Interviste 3 Nov 2020

Zgjedhjet ekzistenciale të Amerikës

Sot është ditë zgjedhjesh në Shtetet e Bashkuara. Ajo që do të ndodhë sot – dhe në ditët apo javët e ardhshme – do të ketë komplikime të shumta jo vetëm për amerikanët, por për njerëzit në mbarë botën. Project Syndicate bisedoi me kontribuuesit e vet dhe ekspertët mbi politikat e SHBA-së – Daron Acemoglu nga Instituti i Teknologjisë së Masaçusetsit (MIT), Richard Haass, President i Këshillit për Marrëdhënie me Jashtë dhe drejtorja ekzekutive e New America, Anne-Marie Slaughter – për të shqyrtuar se çfarë është në lojë në këto zgjedhje.

Interviste 3 Nov 2020

Misteri i zhdukjes së Remzi Hoxhës, përmes rrëfimit të djalit të tij

Njëzet e pesë vjet pasi aktivisti dhe biznesmeni shqiptar Remzi Hoxha u kap nga shërbimi shqiptar i inteligjencës dhe u vra, djali i tij kujton kërkimet e gjata të familjes për trupin e tij dhe arsyen pse iu desh të ndalonin.

Interviste 3 Sep 2020

Kreu i opozitës malazeze premton se nuk do të ketë ndryshim në kursin strategjik

Pas fitores së opozitës në zgjedhjet e së dielës, Dritan Abazoviç thotë se malazezët votuan për ndryshim në vend, por jo në kursin e politikës së jashtme të vendit.

Interviste 9 Aug 2020

Sussane Schutz: Sundimi i ligjit vendimtar në progresin e Ballkanit

Sussane Schutz, Drejtoresha për Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Jashtme Federale në Gjermani, thotë se rajoni do të jetë në rend të ditës gjatë Presidencës së Berlinit të Këshillit Europian, por se vendet që kërkojnë integrim duhet të bëjnë gjithashtu pjesën e tyre.

Më shumë