Investigim

Falsifikimi i së shkuarës: Si dështuan institucionet në verifikimin e Luan Dacit

Gjyqtari i pezulluar i Kolegjit, Luan Daci arriti të kalonte filtrat e Avokatit të Popullit, ONM-së dhe Kuvendit vetëm një vit pasi ishte skualifikuar nga një garë për gjyqtar në KLD për shkak të shkarkimit të vitit 1997 –duke siguruar një post në institucionin më të lartë të vetingut.

Investigime

Investigim 12 May 2020

Alibia e paverifikuar kapitullon hetimet e dosjes “Toyota Auris”

Një skenar i pretenduar për një pronar gjerman të 3.4 milionë eurove të sekuestruara në Durrës dhe ambicieve të tij për të blerë toka në bregdet rrëzoi hetimet e kryera në Shqipëri, Belgjikë dhe Gjermani për rrjetin e dyshuar të pastrimit të parave përmes importit të makinave “Toyota Auris” –pa u verifikuar as nga Prokuroria dhe as nga Gjykata.

Investigim 6 May 2020

Lufta për ‘Duty Free’ u kthye në test lakmues për klimën e investimeve të huaja

Si e përdori ligjin bashkëshortja biznesmene e një gjyqtari të fuqishëm për të ndaluar një kompani amerikane të investonte në aeroportin ndërkombëtar ‘Nënë Tereza’, kundër vullnetit të koncesionarit të terminalit dhe protestave të ambasadës amerikane në Tiranë.

Investigim 1 May 2020

‘Peshqeshi i KÇK’ mbi Lungomare u ndërtua me firmën e Edi Ramës

Pas një beteje të gjatë për shpronësimin, kryeministri Edi Rama dhe Bashkia e Vlorës e shpërblyen karburantin e ish-gjyqtarit të shkarkuar nga vetingu, Shkëlzen Selimi me ndryshimin e projektit të Lungomares –pas ortakërisë së këtij të fundit me kompaninë “Kastrati”.

Investigim 29 Apr 2020

Të uritur dhe të dhunuar: Shqipëria u privon refugjatëve të drejtat minimale

Shqipëria duhet t’u ofrojë refugjatëve kushte minimale të strehimit dhe ushqimit, por dhjetëra azilkërkues nga Lindja e Mesme dhe Afrika Veriore e shuajnë urinë duke lypur ushqim në qendër të Tiranës, ndërsa denoncojnë Qendrën në Babrru si një vend ku lulëzojnë bandat.  

Investigim 27 Apr 2020

Kullat e përkulura të Durrësit: Banorët përballen me ndërtuesit për cilësinë e punimeve

Banorët e tre kullave në Durrës kundërshtojnë planet e ndërtuesve për meremetim, ndërsa dëshmojnë se tërmeti i 26 nëntorit vetëm sa nxorri në sipërfaqe cilësinë e keqe të ndërtimit dhe problemet e theksuara strukturore-që sollën çedimin e pallateve të tyre njësoj si kulla e pjerrët e Pizës. 

Investigim 21 Apr 2020

Fasoneritë, epiqendra e paralajmëruar e epidemisë së COVID-19

Të paktën 61 raste të konfirmuara me COVID-19 në Krujë dhe Kurbin lidhen me një ndërmarrje të prodhimit të këpucëve, ku masat për distancim fizik kanë rezultuar jo-efektive, ndërsa në fasoneritë ende të hapura, punonjësit vazhdojnë të transportohen në autobusë të tejmbushur.

Investigim 7 Apr 2020

Braktisja e kërkimit shkencor e lë Shqipërinë nën rrënoja

Financimi për kërkim shkencor në universitetet publike është miniminal, një luks që sipas ekspertëve, një vend i varfër si Shqipëria nuk mund t’ia lejojë vetes. 

Investigim 6 Mar 2020

Hoteli me 5 yje në Barcelonë u pagua 2 herë – nga Fusha dhe Bashkia e Tiranës

Organi i akuzës kërkon pushimin e çështjes ndaj nënkryetarit të bashkisë Tiranë, Arbjan Mazniku dhe drejtorit të Planifikimit Urban, Ditjon Baboçi; megjithë dëshmitë kontradiktore mbi pagesën e një hoteli me 5 yjet në Barcelonë, që sipas prokurorëve u pagua nga Shkëlqim Fusha dhe iu rimbursua nga Bashkia dy zyrtarëve- të cilët pretenduan se paratë ia kthyen Fushës në cash.

Investigim 2 Mar 2020

Fëmijët e padukshëm: Mijëra nxënës braktisin shkollën çdo vit

Mijëra nxënës braktisin arsimin e detyrueshëm çdo vit për shkak të varfërisë, emigrimit, martesave të vajzave në moshë të vogël dhe mentalitetit patriarkal, ndërsa ekspertët paralajmërojnë se shifrat mund të jenë edhe më të larta nga sa raportohen.

Investigim 25 Feb 2020

Kërcënime dhe procedurë: Si e gjunjëzoi drejtësinë Emiljano Shullazi

Ndërsa i dënuari Emiljano Shullazi projektonte një biletë të parakohshme lirie, disa gjyqtarë u kërcënuan dhe të tjerë dhanë dorëheqjen nga procesi i zhytur tashmë në kolaps në Apel, ndërkohë që institucionet e drejtësisë dhe ato të qeverisë bënë një sy qorr.

Më shumë