Korrupsioni
Lajm

Rana e Hedhun u tjetërsua me dokumente të falsifikuara

Prokuroria e Përgjithshme njoftoi të martën sekuestrimin e 285 mijë metrave katrorë tokë në zonën bregdetare të quajtur Rana e Hedhun në Shëngjin, pasi dyshohet së është përfituar në mënyrë të paligjshme duke u bazuar në ligjin 7501.

Korrupsioni

Investigim 13 Sep 2017

Dhjetë anëtarë të Gjykatës së Lartë dështojnë në testin e justifikimit të pasurisë

Anëtarët e Gjykatës së Lartë zotërojnë së bashku një total prej 9.3 milionë dollarësh pasuri, por dhjetë prej tyre dështojnë të paktën me një vit në testin e kontrollit aritmetik-logjik, duke mos justifikuar më shumë se 65 milionë lekë.

Investigim 7 Sep 2017

Qeveria bekoi shitjen e paligjshme të aseteve të ARMO

Qeveria bëri një sy qorr, ndërsa pronat e gjigantit të hidrokarbureve ARMO iu shitën në ankand  në mënyrë të paligjshme Bankës Credins, duke i mohuar taksapaguesve mundësinë për të rimarrë një pjesë të qindra milionë eurove borxhe që kompania ka ndaj punonjësve, buxhetit të shtetit dhe kompanive publike.

Investigim 7 Aug 2017

Loja e dyfishtë e ish zv/drejtoreshës së doganave në kontrabandën e naftës ‘virgine’

Dokumentet e siguruara nga BIRN tregojnë se ish zëvendës drejtoresha e përgjithshme e doganave Lula Njebza, një prej gjashtë të akuzuarave si pjesë e skandalit të kontrabandës me naftën virgine, tentoi në mënyrë të pasuksesshme të mbulonte gjurmët e kontrabandës që çonin tek kompania ‘Tea Construction & Petrol’ dhe krerët e lartë të doganave.

Investigim 31 Jul 2017

Një milion apo 80 mijë euro rryshfet: dilema që zvarrit çështjen e gjyqtarit Doda

Ndonëse gjyqtari Rasim Doda u shpall fajtor në shkallë të parë për veprën penale të  korrupsionit, gjykatat dhe prokuroria janë përfshirë në një vorbull debatesh mbi shumën e parave- duke e kthyer dosjen e tij për rigjykim.

Lajm 27 Jul 2017

Pallatet te Sheshi i Flamurit, gjykata dënon Shpëtim Gjikën për falsifikim

Ish-kryetari i Bashkisë së Vlorës u dënua me 4 vjet burg për “falsifikim dhe pengim të hetimeve”, por dënimi është konvertuar në shërbim prove. Gjika ndalohet të marrë funskione publike për tre vjet. Bashkë me të u dënuan edhe dy të akuzuarit e të tjerë, Haxhi dhe Mersini, ndërsa u shpall e pafajshme ish-drejtoresha e urbanistikës Doriana Behari (Sulaj). Gjika: Në këtë vend nuk ka drejtësi

Analize 27 Jul 2017

Lufta populiste e Edi Ramës kundër korrupsionit sjell pak rezultate

Fushata post-zgjedhore e kryeministrit Edi Rama në nxitje të denoncimeve të qytetarëve ndaj zyrtarëve të korruptuar prodhoi rezultate minimale në një praktikë të ngjashme të tij në mandatin e parë, ndërkohë që procedimet penale humbasin rrugën për në gjykatë.

Analize 26 Jul 2017

Ujësjellësi i Tiranës kërkon rritje dramatike të çmimit ndërsa mban të larta shpenzimet operative

Bashkia e Tiranës pritet t’i kërkojë Entit Rregullator të Ujit lejimin e rritjes së tarifave të furnizimit me ujë në kryeqytet me 44%, për të mbuluar investimet për rinovimin e rrjetit, për shtimin e reklamave të ujësjellësit si dhe për “komisione bankare”, ndërkohë që kostot e personelit e shpenzime të tjera operative do të mbeten të larta.

Lajm 25 Jul 2017

Mosdeklarimi i pasurisë, prokuroria dërgon sërish në gjykatë Shukri Xhelilin

I sapo dalë nga qelia, ish-kryebashkiaku i Dibrës rrezikon 3 vjet burg pasi prokuroria dërgoi për gjykim një tjetër dosje ndaj tij. Xhelili akuzohet për mosdeklarim të 34 mijë eurove me të cilat i biri kishte blerë një apartament.

Investigim 25 Jul 2017

Premtimi i kryeprokurorit për tolerancë zero shfryhet në ndëshkime minimale

Të dhënat e siguruara nga BIRN tregojnë se pavarësisht akuzave për shkelje të ligjit në kryerjen e hetimeve, vetëm dy prokurorë u shkarkuan dhe 14 të tjerë morën masa disiplinore përgjatë tre viteve të fundit.

Related Posts

Analize 22 Jul 2017

Saga e ‘derrave’ mban peng prej 13-vitesh drejtësinë shqiptare

Gjashtë familje të një fshati dhe pronari i një ferme derrash përplasen prej vitit 2004 në dyert e drejtësisë, e cila pas qindra seancave gjyqësore dhe disa vendimeve që arrijnë deri në sallën e Gjykatë Kushtetuese akoma nuk i kanë dhënë dot zgjidhje konfliktit midis tyre.

Related Posts

Më shumë