Media Watch

Lajm 3 May 2020

BIRN fiton Çmimin e Lirisë së Shtypit nga organizata Reporterët pa Kufi

Për të festuar ditën e lirisë së shtypit të Dielën, grupi aktivist Reporterët pa Kufi, kapitulli i Austrisë, i dha çmimin e vet vjetor Rrjetit Ballkanik për Gazetari investigative për meritat në gazetarinë e pavarur në Ballkan.

Lajm 23 Apr 2020

Kryeministri pranon se ka tërhequr padinë për shpifje në Gjermani

Kryeministri Edi Rama deklaroi të Mërkurën në Twitter se është tërhequr nga padia që kishte ngritur për shpfije kundër gazetës gjermane BILD pas publikimit të saj të audiopërgjimeve që tregonin zyrtarë socialistë në bashkëpunim me rrjetet kriminale të vendit për të manipuluar zgjedhjet.

Lajm 21 Apr 2020

Reporterët pa Kufij: Përkeqësohet liria e medias në Shqipëri

Shqipëria ka humbur dy vende në Indeksin e Lirisë së Medias në botë të publikuar nga organizata Reporterët pa Kufij për vitin 2019, duke u renditur e 84 nga 180 vende.

Lajm 1 Apr 2020

COVID-19 po ndihmon qeveritë me axhenda joliberale edhe në Europë

Një grup organizatash për mbrojtjen e të drejtave të njeriut i bënë thirrje Këshillit të Europës të veprojë me forcë ndërkohë që pandemia e koronavirusit duket se po ia lehtëson punën drejtuesve me prirje autoritatiste të keqpërdorin të dhënat personale dhe të shtypin lirinë e shprehjes apo të kufizojnë transprencën.

Lajm 23 Mar 2020

Bashkimi Europian kushtëzon hapjen e bisedimeve me ligjin anti-media

Një dokument i rrjedhur në media nga Këshilli i Bashkimit Europian, bën të ditur se krerët e shteteve janë të gatshme të hapin bisedimet, por para konferencës së parë, qeveria shqiptare duhet të zbatojë një numër kushtesh, përfshirë “ndjekjen e këshillës së Komisionit të Venecias” për legjislacionin kontrovers kundër medias, të cilën qeveria e quan “paketa anti-shpifje”.

Lajm 17 Feb 2020

Shkencëtarët peticion kundër digës së Kalivaçit

776 shkencëtarë nga 46 vende kanë firmosur një peticion ku i kërkojnë qeverisë të ndalojë ndërtimin e digave në lumin Vjosë.

Lajm 30 Jan 2020

Ligjet për media, qeveria bën një hap pas në pritje të Komisionit të Venecias

Ndërsa Komisioni i Venecias ka vendosur të shqyrtojë me procedurë të përshpejtuar projektligjin kontrovers për kontrollin e mediave online, mazhoranca u tërhoq të enjten nga votimi – deri në opinionin e Venecias.  

Blog 27 Jan 2020

Pse e drejta e komentimit anonim online është e drejtë themelore e njeriut

Projektligjet antieuropiane dhe antidemokratike të qeverisë “Rama” të prezantuar si “paketa anti-shpifje” kanë një element që disa e konsiderojnë si deri diku të drejtë: luftën kundër “portaleve anonime” në veçanti dhe komenteve anonime online në përgjithësi. Goditja kaçakçe duke keqpërdorur lirinë e shprehjes është diçka e neveritshme. Kjo nuk do të thotë se anonimati dhe e drejta për të komentuar në mënyrë anonime online pushon së ekzistuari. Ajo vijon të mbetet e drejtë themelore e njeriut.

Investigim 21 Jan 2020

Kolegji i Apelimit ‘censuron’ mendimet ndryshe të vëzhguesve të ONM

Pasi vëzhguesi ndërkombëtar, Ferdinando Buatier de Mongeot dorëzoi në KPA një mendim kritik ndaj vendimit të shumicës për shkarkimin e ish-prokurores Antoneta Sevdari, gjyqtarët e Kolegjit u mblodhën me urgjencë dhe me një vendim të mbajtur sekret, vendosën që opinionet e ONM-së të mos e shohin dritën e diellit.

Lajm 12 Jan 2020

Presidenti kthen në Kuvend paketën ‘anti-shpifje’ : ‘shkel Kushtetutën’

Presidenti Ilir Meta ktheu në Kuvend për rishqyrtim të ashtuquajturën paketa ‘anti-shpifje’, duke argumentuar se projektligjet e fuqizojnë Autoritetin e Mediave me kompetenca që Kushtetuta nuk ia lejon dhe cënojnë lirinë e shprehjes.

Më shumë