mjedisi
Reportazh

“Tajlanda” shqiptare në lumin Shalë tërheq qindra aventurierë

Natyra e paeksploruar, lumi i kaltër dhe mundësitë e shumta të aventurave e kanë kthyer së fundmi grykëderdhjen e lumit të Shalës në Koman në një nga pikat e nxehta të turizmit në Alpet Shqiptare.

Related Posts

Mjedisi

Investigim 7 Aug 2017

Loja e dyfishtë e ish zv/drejtoreshës së doganave në kontrabandën e naftës ‘virgine’

Dokumentet e siguruara nga BIRN tregojnë se ish zëvendës drejtoresha e përgjithshme e doganave Lula Njebza, një prej gjashtë të akuzuarave si pjesë e skandalit të kontrabandës me naftën virgine, tentoi në mënyrë të pasuksesshme të mbulonte gjurmët e kontrabandës që çonin tek kompania ‘Tea Construction & Petrol’ dhe krerët e lartë të doganave.

Analize 27 Jul 2017

Gjykata thyen rrezistencën e bashkisë Tepelenë kundër HEC-it në Nivicë

Pas gati një viti rezistence, një vendim i Gjykatës Administrative në Gjirokastër e ka urdhëruar bashkinë e Tepelenës t’i kalojë një sipërfaqe nga fondi pyjor kompanisë ‘Kendervica Energy,’ e cila ka marrë një kontratë koncesionare për ndërtimin e HEC-it Driza 1 – projekt që sipas bashkisë dhe aktivistëve mjedisorë kërcënon kanionin e Nivicës.

Lajm 12 Jul 2017

Shqiptarët paguajnë 300 milionë euro në vit “taksa mjedisore”

Edhe pse paguajnë 2.8 për qind të PBB-së si “taksa mjedisore”, qytetarët shqiptarë jetojnë sërish në vendin që nuk është në gjendje të menaxhojë as mbetjet e veta urbane.

Reportazh 8 Jul 2017

Fotoekspozita e gjuetarëve sfidon imazhin e tyre si armiq të natyrës

Një ekspozitë me foto historike e hapur nga shoqata e gjuetarëve në Durrës, hedh dritë mbi rrënjët e saj të thella në komunitet duke sfiduar steriotipet, paligjshmërinë dhe duke i dhënë një dimension tjetër rolit të këtij sporti në mbrujtjen e dashurisë për natyrën. 

Foto 19 Jun 2017

Punimet e HEC-eve në Valbonë kërcënojnë lumin dhe natyrën në parkun kombëtar (Foto)

Ndërsa puna për ndërtimin e dy HEC-eve të Dragobisë dhe Çeremit në Luginën e Valbonës vazhdon, fotot më të fundit nga parku kombëtar tregojnë pasojat që kanë ato “në zemrën blu” të Alpeve Shqiptare.

Lajm 30 May 2017

Rihapja e koncensionit të Kalivaçit shuan shpresat për një Vjosë pa hidrocentrale

Qeveria shqiptare ka anuluar punimet e hidrocentralit të Kalivaçit nga kompania Kalivaçi Green Energy e biznesmenit italian Becchetti, megjithatë Ministria e Energjisë dhe Industrisë ka nisur menjëherë procedurat për gjetjen e një investitori të ri në Kalivaç.

Lajm 28 May 2017

Projekti betonizues i Behgjet Pacollit ‘kërcënon’ natyrën shqiptare

Një grup organizatash mjedisore shqiptare dhe ndërkombëtare, u shprehën të dielën se projekti i biznensmenit kosovar të konvertuar në politikan Behgjet Pacolli, për të ndërtuar një resort gjigand turistik në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta, kërcënon biodiversitetin e natyrës shqiptare.

Reportazh 24 May 2017

Mbrojtësit e heshtur të luginës së Valbonës

Ndërsa banorët përpiqen të bllokojnë ndërtimin e HEC-eve në Parkun Kombëtar të Valbonës, turistët këtë vit po “shijojnë” pushimet të shoqëruar nga shpërthime të shpeshta tritoli që një kompani ndërtimi po i përdor për të çarë malet në përpjekje për të futur në tub përroin e Çeremit.

Lajm 18 May 2017

Banorët e Valbonës i drejtohen gjykatës për të ndaluar HEC-et

Banorët e katër fshatrave në luginën e Valbonës i kanë kërkuar një gjykate në Tiranë të anulojë vendimet që lejojnë ndërtimin e hidrocentraleve, që sipas tyre do të shkatërrojnë lumin Valbonë.

Lajm 3 May 2017

Aleanca Mesdhetare e Ligatinave i kërkon Ramës dhe Kokës të mbrojnë Divjakën

Një aleancë prej 20 organizatash mjedisore, ku përfshihet edhe një nga organizatat që luftoi me sukses për mbrojtjen e Vjosës nga digat, shprehën shqetësimin e tyre për projektin Mabetex për urbanizimin e Divjakës duke i kërkuar kryeministrit Edi Rama dhe Ministrit të Mjedisit Lefter Koka të anulojnë projektin dhe të mbrojnë pasurinë natyrore të zonës.

Më shumë