Project Syndicate

Analize 24 May 2017

Llojet e eksperiencës populiste

Populizmi duket se ka filluar të përhapet në Europë dhe në të gjithë botën, pavarësisht një pushimi të shkurtër që erdhi me fitoren e Emmanuel Macron në presidencën franceze. Të majtët dhe të djathtët e populizmit po përplasen kokë më kokë për të marrë votat e atyre që janë zhgënyer deri më tani.

Analize 17 May 2017

A ishte ky fundi i valës së populizmit?

“Zgjedhja e Macron si president i Francës e ka mbushur Perëndimin me shpresë se gjërat po shkojnë drejt ndryshimit pozitiv dhe se valës populiste i erdhi fundi. Megjithatë shumë gjëra varen nga aftësia e presidentit të ri dhe bashkëpunimit europian për të zgjidhur sfidat e mëdha përpara”.

Analize 10 May 2017

Mrekullia Macron

“Kandidati pro-europian triumfoi në zgjedhjet presidenciale të Francës duke dërguar një mesazh të rëndësishëm në Europë dhe më gjerë, ndërsa mundja e ksenofobes dhe populistes Le Pen tregoi që Europa ka ende një shans për t’u rregulluar,” shkruan Dominique Moisi.

Analize 4 May 2017

E majta duhet të votojë për Macron

Duke dhënë detaje të prapaskenës politike në rastin e krizës së Greqisë, ish-ministri grek i financave Yanis Varoufakis bën apel që e majta në Europë të mbështesë kandidatin Macron në zgjedhjet franceze.

Analize 2 May 2017

Mësime nga anti-globalistët

Bota do të mësojë herët ose vonë se izolimi i shtetit, siç po bën Donald Trump me SHBA-në nuk i sjell asnjë dobi mirëqënies sociale, por shembulli më i suksesshëm janë vendet nordike të Europës.

Analize 28 Apr 2017

Përse zgjedhje të parakohshme në Britani?

Kryeministrja britanike Theresa May doli nga natyra e saj e parashikueshme kur lajmëroi zgjedhje të parakohshme në qershor, por analistët thonë se plani i saj nuk është çudi dhe se mbart gjithsesi të papritura për të ardhmen e Mbretërisë së Bashkuar.

Analize 27 Apr 2017

Deficiti diplomatik i Trump

Duke përdorur më së shumti forcën ushtarake, presidenti amerikan Donald Trump ka treguar se po bën të kundërtën e diplomacisë së paraardhësit të tij, i cili u mbështet te dialogu dhe bisedimet.

Analize 25 Apr 2017

Ngritja e Macron

Frymëmarrja e lehtësuar dhe krenaria janë emocionet kryesore që shumica e shtetasve francezë po ndjejnë pas raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale franceze, ku Emmanuel Macron doli i pari.

Analize 21 Apr 2017

Strategjia politike pas luftës së Trump në Siri

Reagimi i Trump ndaj masakrës në Siri përbën një rast të njohur psikologjik të cilin e ka analizuar më së miri fituesi i çmimit Nobel, Daniel Kahneman, megjithatë të tjerë mendimtarë të njohur tregojnë se Trump rrezikon të zhytet në një terr në veprimet e tij ushtarake në Siri.

Analize 20 Apr 2017

Kostoja e ulët e zhdukjes së varfërisë

Sa para do të nevojiteshin për t’i dhënë fund varfërisë në shkallë globale? Bjorn Lomborg arsyeton se për herë të parë në histori njerëzimi mund ta përballojë ekonomikisht nxjerrjen nga varfëria të çdo personi në planet.

Më shumë