Lajm

Amerikanët forcojnë partneritetin ushtarak me Rumaninë

Lockheed Martin, prodhuesi i helikopterëve të famshëm Balc Hawk, vendosi të hapë një qendër për mirëmbajtjen e helikopterëve në territorin e Rumanisë, duke fuqizuar në këtë mënyrë rolin e Rumanisë në strategjinë e mbrojtjes së Europës.

Rajoni

Investigim 29 Sep 2020

Vila luksoze shtetërore në Serbi i shitet bashkëpunëtorit të palestinezit të njohur

Si këshilltar i princit të kurorës së Abu Dabit, politikani palestinez Mohammad Dahlan ka ndërmjetësuar marrëveshje biznesi me Serbinë me vlerë miliarda euro. Tani një bashkëpunëtor i ngushtë i tij zotëron vilën që Dahlan kishte marrë më parë me qira në Beograd.

Analize 29 Sep 2020

Kërkesa për subvencione për punësim etnik shkakton tensione në Maqedoninë e Veriut

Thirrja nga Bashkimit Demokratik për Integrim në qeveri për subvencione shtetërore për punësim etnik në sektorin privat po shkakton tensione në koalicionin qeverisës dhe po alarmon disa punëdhënës.

Lajm 25 Sep 2020

Arrestohet Hysni Gucati, kreu i OVL-së në Kosovë

Policë të armatosur të EULEX-it bastisën Organizatën e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe arrestuan kreun e saj, pasi ai i bëri thirrje mediave të publikonin dosjet e rrjedhura nga Gjykata Speciale në Hagë.

Lajm 25 Sep 2020

Pëlqimi i kryeministrit Hoti për “Liqenin Trump” lë pa fjalë zyrtarët

Mbështetja e kryeministrit Hoti për ta quajtur një liqen në Kosovë “Liqeni Trump” ka bërë konfuzë shumë prej zyrtarëve të tij, të cilët shprehen se nuk ishin në dijeni të një vendimi të tillë.

Lajm 25 Sep 2020

Prokurorët e Hagës publikojnë aktakuzën ndaj Salih Mustafës

Pasi kreu arrestimin e saj të parë, Zyra e Prokurorit të Specializuar të Kosovës me seli në Hagë publikoi aktakuzën që akuzon ish-oficerin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Salih Mustafa për krime lufte, përfshirë torturë dhe vrasje.

Opinion 24 Sep 2020

(Keq)Menaxhimi i trashëgimisë kulturore në Turqi

Debatet e ndezura në lidhje me menaxhimin e trashëgimisë në Turqi rreth kthimit në xhami të Hagia Sophias dhe transformimit të Muzeut Chora, si edhe për prishjen e planifikuar të fabrikës së birrës Bomonti, nxjerrin në pah tensionet që ekzistojnë midis ruajtjes, pronësisë, përdorimit dhe aksesueshmërisë.

Lajm 24 Sep 2020

Prokurorët e Hagës arrestojnë të dyshuarin e parë për krime lufte në Kosovë

Prokurorët nga Gjykata Speciale në Hagë, e ngritur për të gjykuar të dyshuarit për krime të kryera gjatë dhe pas luftës në Kosovë, kanë kryer arrestimin e tyre të parë, duke ndaluar ish-oficerin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa.

Lajm 24 Sep 2020

Thaçi paralajmëron se dosjet e rrjedhura të Gjykatës së Hagës dëmtojnë të paditurit

Presidenti Hashim Thaçi tha se rrjedhja e atyre që pretendohet se janë dosje të prokurorëve të krimeve të luftës te veteranët e UÇK-së mund të dëmtojë mbrojtjen e ish-guerilëve në gjyqet në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë.

Lajm 23 Sep 2020

Prokurorët e Hagës kritikojnë veteranët e luftës në Kosovë për rrjedhjen e dokumenteve

Zyra e Prokurorit të Specializuar të Kosovës me seli në Hagë akuzoi Organizatën e Veteranëve të Luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës për komprometim të drejtësisë pas rrjedhjes së tre pakove me dokumente të gjykatës, që pretendohet se kanë lidhje me raste krimesh lufte.

Investigim 22 Sep 2020

Moldavi: Masat e marra për pandeminë shkaktojnë trazira në “zonën e sigurt”

Një investigim i BIRN tregon se si ligjet transnistriane të emergjencës, të vendosura në emër të shëndetit publik, përfunduan duke vënë në rrezik shëndetin e mijëra njerëzve, duke kufizuar qasjen e tyre në ilaçe dhe shërbime mjekësore.

Më shumë