Reportazh

Punonjësit e pastrimit në Lezhë pa mjete mbrojtëse, kryebashkiaku: S’janë të rrezikuar

Kërkesës së punonjësve të pastrimit në Lezhë për të pasur maska e doreza, kryebashkiaku Pjerin Ndreu u përgjigj duke i akuzuar se i kishin shpërdoruar, ndërsa i cilësoi si jo të rrezikuar pasi punonin në distance, edhe pse dorezat dhe maskat janë mjete të detyrueshme për pastruesit.

Reportazhe

Reportazh 27 Mar 2020

Taksistët në Lezhë të bllokuar nga Covid-19, presin ndihmë nga qeveria

Taksistët një prej shëbimeve të prekura prej ndalimit të qarkullimit, mbeten me shpresë të ndihmës nga qeveria ose lehtësimit të lëvizjes, ndërsa ekonomitë e tyre familjare po vuajnë nga bllokimi.

Reportazh 27 Mar 2020

‘Më mirë së bashku’, platforma virtuale kundër pasojave sociale të COVID-19

Një grup organizatash të shoqërisë civile dhe profesionistësh janë organizuar në një platformë virtuale për ofrimin e informacionit dhe shërbimeve ndaj familjeve dhe individëve në nevojë, të izoluar nga masat e marra kundër pandemisë së koronavirusit të ri COVID-19.

Reportazh 25 Mar 2020

Heronj të heshtur: Laborantët dyfishojnë kapacitetet e respiratorëve të paktë të Shqipërisë

Në krizën e epidemisë së COVID-19, laborantët dentarë Besar Lalike dhe Elidian Çepele nuk ndenjën duarkryq – ata prodhuan pjesë për ventilatorë që dyfishojnë mundësitë e Shqipërisë për të trajtuar pacientët e koronavirusit, duke frymëzuar shumë kolegë dhe mjekë. 

Reportazh 24 Mar 2020

Uria mposht frikën nga virusi: ricikluesit e varfër të mbetjeve thyejnë karantinën

Pandemia e COVID-19 ka hyrë në një javë kritike në Shqipëri, por familjet e varfra të komunitetit rom dhe egjiptian në qytetin e Durrësit i janë rikthyer punës së rrezikshme të mbledhjes së mbetjeve të riciklueshme nga kazanët e plehrave, ndërsa presin që ndihmat e premtuara nga qeveria të materializohen.

Reportazh 24 Mar 2020

Nën karantinë nga COVID-19, kryeqyteti zbulon kënaqësinë e ajrit të pastër

Masat drastike të distancimit social, të marra si pjesë e përpjekjes për të ndaluar përhapjen e koronavirusit të ri e kanë ulur ndjeshëm ndotjen e ajrit në Tiranë; megjithatë ekspertët paralajmërojnë se pasojat e padukshme të ndotjes historike mund të rezultojnë vdekjeprurëse për ata që infektohen nga COVID-19.

Reportazh 23 Mar 2020

Epidemia e koronavirusit gjunjëzon biznesin popullor të kafeneve në Shqipëri

Rrjeti i lokaleve dhe restoranteve punëson me mijëra njerëz në Shqipëri –të cilët ditët e shtetrrethimit po i përjetojnë edhe me frikën se nuk do të munden të paguajnë qiratë dhe stafin, se nuk do të arrijnë të marrin rrogën apo më keq- se nuk do t’ia dalin të rimëkëmben pas krizës.

Reportazh 23 Mar 2020

Covid-19 përkeqëson situatën e të varfërve në Shkodër, 5 mijë familje kërkojnë ndihmë

Megjithë masat shtrënguese ndaj virusit tregjet dhe shëtitoret mbeten plot në Shkodër, ndërsa 5 mijë familje janë rregjistruar për ndihmë ushqimore në mungesë të punës dhe të ardhurave.

Reportazh 22 Mar 2020

Covid-19, Durrësi mes karantinës dhe shëtitjeve buzë detit

Ndërsa orët e karantinës së detyruar e zbrazin qytetin bregdetar, në fashat e improvizuara për të lëvizur për punë rrugët mbushen me njerëz, ndërsa bregdeti kthehet në një shëtitore pavarësisht frikës nga Covid-19, që ka infektuar 6 qytetarë në Durrës.

Reportazh 20 Mar 2020

Fashat orare të qeverisë krijuan dyndje dhe u lexuan si leje-shëtitje në Tiranë

Vendosja e fashave orare për të dalë nga karantina dhanë rezultat të kundërt në kryeqytet, ndërsa mijëra njerëz e lexuan si liridalje dhe mbushën rrugët e zunë radhë në supermarkete. Kryeministri njoftoi kufizime të reja, ndërsa i sulmoi ata që dilnin si ‘tradhtarë’.

Reportazh 20 Mar 2020

Mospagimi i bonusit të qirasë rrezikon karantinën e familjeve të pastreha nga tërmeti

Qindra familje në Lezhë, shtëpitë e të cilave u shpallën të pabanueshme pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit, rrezikojnë të hidhen në rrugë në mes të pandemisë të shkaktuar nga koronavirusi i ri COVID-19, për shkak të vonesave të bashkisë për të paguar bonusin e qirasë.

Më shumë