reporter.al https://www.reporter.al Investigime, lajme, analiza, reportazhe, fotogaleri nga Shqipëria dhe rajoni Tue, 29 Sep 2020 16:55:48 +0000 https://wordpress.org/?v=4.9.6 hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.6 Kolegji kritikon KPK për hetim “sipërfaqësor” të pasurisë së ish-prokurorit Shpëtim Kurti https://www.reporter.al/kolegji-kritikon-kpk-per-hetim-siperfaqesor-te-pasurise-se-ish-prokurorit-shpetim-kurti/ Tue, 29 Sep 2020 16:54:46 +0000 Vladimir Karaj

KPA konfirmoi shkarkimin e Shpëtim Kurtit për lidhjet e tij me krimin e organizuar, por rrëzoi Komisionin e Pavarur të Kualifikimit në kriterin e pasurisë, duke e kritikuar për “zbatim të gabuar të ligjit” dhe “arsyetim sipërfaqësorë e të paqartë”.

]]>
Shqipëria synon t’i transformojë financat e saj me buxhetim gjinor https://www.reporter.al/shqiperia-synon-transformoje-financat-e-saj-me-buxhetim-gjinor/ Tue, 29 Sep 2020 16:28:30 +0000 Nensi Bogdani

Me mbështetjen Agjencisë Suedeze të Bashkëpunimit Ndërkombëtar për Zhvillim, SIDA dhe ‘UN Women’, Shqipëria iu bashkua nismës më të re 4 vjeçare për të çuar përpara integrimin e barazisë gjinore në politikat e financave dhe të buxhetimit gjinor. 

]]>
Bashkitë shtojnë me qindra punëtorë, kryeson Tirana https://www.reporter.al/bashkite-shtojne-me-qindra-punetore-kryeson-tirana/ Tue, 29 Sep 2020 16:11:45 +0000 Gjergj Erebara

Katër vjet më parë, një reformë e administrimit të pushtetit vendor në Shqipëri uli numrin e njësive nga mbi 400 në 61, nën premtimin se një sistem i tillë, ndonëse do të sakrifikonte demokracinë vendore, do të sillte rritje të efikasitetit dhe më shumë investime publike. Por të dhënat e buxhetit të shtetit tregojnë se e kundërta ka ndodhur. Numri i të punësuarve në pushtetin vendor është rritur.

]]>
Hapet thesi i premtimeve https://www.reporter.al/hapet-thesi-i-premtimeve/ Tue, 29 Sep 2020 16:07:30 +0000 Gjergj Erebara

Kryetari i opozitës Lulzim Basha propozoi që qeveria të ndajë nga paratë e taksapaguesve rreth 300 milionë euro paketë anti-COVID. Kryeministri Edi Rama iu përgjigj duke premtuar një mrekulli ekonomike përmes paketës po 300 milionë euro të rindërtimit nga tërmeti i vitit të kaluar ndërsa të dyja palët premtuan rritje të pagës minimale, por pa shpjeguar se nga dalin paratë.

]]>
Partia Socialiste shtyn votimin e Kodit Zgjedhor pas presionit https://www.reporter.al/partia-socialiste-shtyn-votimin-e-kodit-zgjedhor-pas-presionit/ Tue, 29 Sep 2020 16:04:59 +0000 Gjergj Erebara

Kuvendi i Shqipërisë bëri të ditur në një njoftim të shkurtër për shtyp se seanca plenare e 1 tetorit, në të cilin socialistët kishin shpallur se do të votonin në mënyrë të njëanshme ndryshimet në kodin zgjedhor, shtyhet me datë 5 tetor.

]]>
Banorët e prekur nga HEC-et kërcënojnë me revoltë https://www.reporter.al/banoret-e-prekur-nga-hec-et-kercenojne-me-revolte/ Tue, 29 Sep 2020 16:03:26 +0000 Nensi Bogdani

Banorët e komuniteteve të prekura nga ndërtimi i HEC-eve në zonat e ndryshme të Shqipërisë, pas përpjekjeve të shumta ndër vite shprehen të zhgënjyer nga shurdhëria e institucioneve, duke parë tashmë si alternativë edhe përballjen me forcë me kompanitë dhe zyrtarët që i mbështesin.

]]>
Vila luksoze shtetërore në Serbi i shitet bashkëpunëtorit të palestinezit të njohur https://www.reporter.al/vila-luksoze-shteterore-ne-serbi-i-shitet-bashkepunetorit-te-palestinezit-te-njohur/ Tue, 29 Sep 2020 13:29:54 +0000 Sasa Dragojlo

Si këshilltar i princit të kurorës së Abu Dabit, politikani palestinez Mohammad Dahlan ka ndërmjetësuar marrëveshje biznesi me Serbinë me vlerë miliarda euro. Tani një bashkëpunëtor i ngushtë i tij zotëron vilën që Dahlan kishte marrë më parë me qira në Beograd.

]]>
Arsyetimi i gjykatës së Firences për “mospërmendje”, justifikon sipas prokurorisë mosdeklarimin e dënimit nga Valdrin Pjetri https://www.reporter.al/arsyetimi-i-gjykates-se-firences-per-mospermendje-justifikon-sipas-prokurorise-mosdeklarimin-e-denimit-nga-valdrin-pjetri/ Tue, 29 Sep 2020 13:06:21 +0000 Edmond Hoxhaj

Prokurori i Tiranës Ervin Karanxha arsyeton në kërkesën për pushimin e çështjes ndaj Valdrin Pjetrin, se kandidati për kryebashkiak nuk ishte fajtor për mosdeklarim në formularin e dekriminalizimit, pasi Gjykata e Firences kishte vendosur ndër të tjera edhe që dënimi ndaj tij “të mospërmendej e të mos publikohej në të ardhmen”.

]]>
Skeda e pasurisë së deklaruar –Erjon Çela –Gjykata e Tropojës https://www.reporter.al/skeda-e-pasurise-se-deklaruar-erjon-cela-gjykata-e-tropojes/ Tue, 29 Sep 2020 11:03:44 +0000 BIRN

Kandidati për Gjykatën e Posaçme, Erjon Çela do të përballet të mërkurën me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Si ka ndryshuar pasuria e tij familjare nga viti 2001 deri në fund të vitit 2016.

]]>
Kërkesa për subvencione për punësim etnik shkakton tensione në Maqedoninë e Veriut https://www.reporter.al/kerkesa-per-subvencione-per-punesim-etnik-shkakton-tensione-ne-maqedonine-e-veriut/ Tue, 29 Sep 2020 10:04:08 +0000 Sinisa Jakov Marusic

Thirrja nga Bashkimit Demokratik për Integrim në qeveri për subvencione shtetërore për punësim etnik në sektorin privat po shkakton tensione në koalicionin qeverisës dhe po alarmon disa punëdhënës.

]]>
Socialistët vënë në shenjestër sistemin e drejtësisë në prag të zgjedhjeve https://www.reporter.al/socialistet-vene-ne-shenjester-sistemin-e-drejtesise-ne-prag-te-zgjedhjeve/ Mon, 28 Sep 2020 16:55:28 +0000 Gjergj Erebara

Përmes një serie propozimesh, deputetët socialistë synojnë jo vetëm heqjen e imunitetit të anëtarëve të Kolegjit Zgjedhor, por edhe përqendrimin e hetimeve për krime zgjedhor në duart e drejtuesit të SPAK –duke vënë në pikëpyetje pavarësinë e sanksionuar në Kushtetutë. 

]]>
Pezullohet nga detyra për korrupsion numri dy i OFL-së Artan Shkëmbi https://www.reporter.al/pezullohet-nga-detyra-per-korrupsion-numri-dy-i-ofl-se-artan-shkembi/ Mon, 28 Sep 2020 16:04:07 +0000 Edmond Hoxhaj

SPAK ka marrë nën hetim zv/drejtorin e Operacionit Forca e Ligjit pasi dyshohet se ka nxjerrë informacione sekrete dhe ka kryer korrupsion. Gjykata e Posaçme ka pranuar kërkesën e SPAK për caktimin e masës së sigurisë “pezullim nga detyra”.

]]>
Pa garë dhe pa zgjidhje: Tarifa e inceneratorit të Sharrës rrezikon ta ‘falimentojë’ Durrësin https://www.reporter.al/pa-gare-dhe-pa-zgjidhje-tarifa-e-inceneratorit-te-sharres-rrezikon-ta-falimentoje-durresin/ Mon, 28 Sep 2020 15:14:54 +0000 Besar Likmeta

Pas tërmetit shkatërrimtar dhe mbylljes kontroverse të Porto-Romanos, qeveria e kryeministrit Edi Rama e vuri nën presion bashkinë e Durrësit që t’i depozitonte mbetjet në landfillin e Sharrës, në shkëmbim të një tarife të kripur dhe të papërballueshme për qytetin bregdetar.

]]>
Pas protestave, naftëtarët e Ballshit hyjnë në grevë urie https://www.reporter.al/pas-protestave-naftetaret-e-ballshit-hyjne-ne-greve-urie/ Mon, 28 Sep 2020 14:36:09 +0000 Edmond Hoxhaj

Kryetari i sindikatës së naftëtarëve të KPTHN Ballsh shprehet se do të vazhdojnë me protestat dhe grevën e urisë derisa rafineria të administrohet nga një kompani serioze e kontrolluar nga shteti dhe të likuidohen pagat e prapambetura. 

]]>
“Kundër plagjiaturës të përbashkuar”, himni i ri për arsimin cilësor në Kosovë e Shqipëri https://www.reporter.al/kunder-plagjiatures-te-perbashkuar-himni-i-ri-per-arsimin-cilesor-ne-kosove-e-shqiperi/ Mon, 28 Sep 2020 14:29:30 +0000 Nensi Bogdani

Organizatat e shoqërisë civile i bënë thirrje qeverisë shqiptare dhe të Kosovës për t’u ndërgjegjësuar kundër plagjiaturës në sistemin arsimor, pasi e ardhmja e të rinjve varet nga integriteti i plotë në fushën e arsimit – ky i fundit sipas tyre i rrezikuar prej ministrave në detyrë të të dy vendeve.

]]>
Kolegji u nda për konfirmimin në detyrë të gjyqtares Alma Kolgjoka https://www.reporter.al/kolegji-u-nda-per-konfirmimin-ne-detyre-te-gjyqtares-alma-kolgjoka/ Mon, 28 Sep 2020 11:12:24 +0000 Edmond Hoxhaj

Shumica e trupit gjykues të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit konkludon se nuk u provua që kryetarja e Gjykatës së Krujës të kishte kontribuar në blerjen e një apartamenti nga babai i saj, por Mulaj në pakicë arsyetoi të kundërtën.

]]>
Greqia duhet të komunikojë me Shqipërinë bazuar në respekt të ndërsjelltë, jo prepotencë https://www.reporter.al/greqia-duhet-te-komunikoje-me-shqiperine-bazuar-ne-respekt-te-ndersjellte-jo-prepotence/ Sun, 27 Sep 2020 15:18:17 +0000 Alban Dafa

Është në dobi të interesave greke që marrëdhëniet diplomatike me Shqipërinë të mbështeten mbi respekt të ndërsjelltë për të drejtat dhe interesat ekonomike legjitime të njëra-tjetrës.

]]>
Kryeministri deklaron anulimin e planeve për diga në Vjosë https://www.reporter.al/kryeministri-deklaron-anulimin-e-planeve-per-diga-ne-vjose/ Fri, 25 Sep 2020 16:14:30 +0000 Nensi Bogdani

Pasi qeveria mungoi në konferencën ndërkombëtare të organizuar nga presidenti Ilir Meta në mbrojtje të lumit të egër të Vjosës, në mesditën e së premtes ka ardhur dhe reagimi i kryeministrit Edi Rama në lidhje me çështjen e ngritjes së HEC-ve mbi Vjosë.

]]>
Shqipëria paditet në arbitrazh për koncesionin e terminalit të kontejnerëve në Durrës https://www.reporter.al/shqiperia-paditet-ne-arbitrazh-per-koncesionin-e-terminalit-te-kontejnereve-ne-durres/ Fri, 25 Sep 2020 16:01:29 +0000 Besar Likmeta

Kompania Kurum ka paditur Shqipërinë në arbitrazh ndërkombëtar, duke kërkuar një dëmshpërblim me vlerë të raportuar prej 100 milionë euro për prishjen e kontratës së terminalit të kontejnerëve në portin e Durrësit.

]]>
KPA lë në fuqi shkarkimin: Alltun Çela cënoi besimin te drejtësia https://www.reporter.al/kpa-le-ne-fuqi-shkarkimin-alltun-cela-cenoi-besimin-te-drejtesia/ Fri, 25 Sep 2020 15:59:06 +0000 Edmond Hoxhaj

Në vendimin për ish-kryetarin e Gjykatës së Sarandës, Kolegji rrëzoi një raport negativ të DSIK-së për figurën si të paprovuar, por la në fuqi vendimin e shkarkimit për pasurinë dhe profesionalizmin.

]]>