Lajm26 Nov 2020

Sekuestrohen 4.2 kilogramë heroinë, në një operacion antidrogë në disa qytete

Policia e Elbasanit raportoi arrestimin e një 45 vjeçari dhe sekuestrimin e 4.2 kilogramëve heroinë dhe një sasie të papërcaktuar kanabisi të fshehur në një makinë që transportonte dru.

Autor: Bardha Nergjoni BIRN Elbasan
Printo

Droga e sekuestruar në Elbasan. Foto:Policia e Shtetit

Në një operacion të pagëzuar nga policia me emrin “Kështjella”, mësohet se janë sekuestruar 4.2 kilogramë heroinë dhe një sasi e papërcaktuar hashashi. Ndërhyrja u zhvillua të enjten nga Forca Operacionale e policisë në Elbasan, pas një hetimi një mujor, që çoi edhe në arrestimin e 45-vjeçarit që po trasportonte drogën.

Policia njoftoi se operacioni ishte ende në vijim në qytetin e Elbasanit dhe në disa qytete të tjera dhe se disa persona të tjerë ishin arrestuar, por pa sqaruar kush ishin të ndaluarit.

“Si rezultat i këtij operacioni, në aksin rrugor Elbasan-Metalurgji, në një furgon që transportonte lëndë drusore, që drejtohej nga shtetasi G. B., 46 vjeç, banues në Elbasan, i cili është arrestuar në flagrancë, Policia gjeti dhe sekuestroi 8 pako me lëndë narkotike të dyshuar heroinë me peshë totale 4 kilogramë e 215 gramë heroinë dhe një sasi  kanabisi”, njoftoi policia.

Policia bëri me dije se kishte pasur një hetim proaktiv që ishte drejtuar nga prokuroria e rrethit dhe se rezultatet e operacionit do të prezantoheshin në vijim.