Lajm15 Mar 2019

Ukraina përforcon kufijtë para zgjedhjeve presidenciale

Në prag të zgjedhjeve presidenciale në të cilat siguria kombëtare është një çështje kryesore, vendi po forcon kufirin me Krimenë e aneksuar nga Rusia dhe me rajonin Transnistrian të shkëputur të Moldavisë.

Autor: Madalin Necsutu BIRN Kishinau
Printo

Një tank sovjetik i vjetër mbi një bazament jashtë Tiraspolit në rajonin e shkëputur të Transnistrisë. Foto: BIRN

Ukraina ka shtuar praninë e saj ushtarake në kufirin me rajonin e shkëputur të Transnistrisë të Moldavisë dhe në kufirin administrativ me Krimenë e aneksuar nga Rusia para zgjedhjeve presidenciale që duhej të mbahen më 31 mars.

Autoritetet Kiev morën këto masa parandaluese ndërsa Rusia ka rreth 1,500 ushtarë në rajonin e Transnistrisë.

Zëdhënësi i Shërbimit Kufitar të Ukrainës Oleg Slobodian tha se kontrollet shtesë do të vendosen në kufirin Transnistrian javën e ardhshme. Kjo do të përfshijë roje kufitare, policinë kombëtare dhe aktivitete aviacioni.

Në zgjedhjet presidenciale që po zhvillohen në Ukrainë më 31 mars, çështjet ushtarake dhe të sigurisë janë përparësitë kryesore për të gjithë kandidatët.

Në vitet e fundit, Ukraina ka intensifikuar një bllokadë ekonomike në Transnistrinë ruse. Ajo gjithashtu ka përfshirë përpjekje për të zgjidhur konfliktin e ngrirë midis Moldavisë dhe regjimit separatist në Tiraspol, i cili mbështetet nga Moska.

Konflikti i ngrirë daton nga konflikti Transnistrian i viteve 1991-1992, i cili la të vdekur rreth 1,000 njerëz dhe mbi 1,500 të plagosur.

Rusia dërgoi paqeruajtës për t’i dhënë fund luftimeve midis separatistëve pro-rusë dhe forcave moldave, të cilët nuk u larguan kurrë, pavarësisht kërkesave moldave që Rusia të tërhiqte forcat e saj nga territori moldav.

Ukraina druhet nga një skenar i përsëritur i asaj që ndodhi në vitin 2014 në Krime në rajonin e saj jugor Odessa, që është afër Transnistrisë.

Rusia aneksoi Krimenë në mars 2014 pas vendosjes së të ashtuquajturve “burra të gjelbër” në zonë – ushtarë rusë pa stema apo uniforma.

Menjëherë pas aneksimit të Krimesë, një konflikt i armatosur shpërtheu në Ukrainën lindore në zonat Donbas dhe Lugansk.